MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Opublikowana została tegoroczna edycja czwartego z głównych światowych rankingów akademickich – US News Global Universities Ranking. Wśród 1500 ocenionych uczelni znalazły się 24 z Polski (w ub.r. było ich 31), w tym pierwsze dwie dopiero w czwartej setce i łącznie zaledwie 6 w grupie Top-1000 (przed rokiem było 10).

Z wyjątkiem Uniwersytetu Jagiellońskiego i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu, które od trzech lat stopniowo pną się w górę, wszystkie inne nasze uczelnie pogorszyły swoje lokaty (średnio o 50 miejsc).

Jest to kolejna fala odpływu polskich uczelni ze światowych rankingów, jako że na początku września odpłynęliśmy już z Top-1000 w rankingu Times Higher Education - w pierwszym tysiącu są tam już tylko trzy polskie uniwersytety, przy czym najlepszy w szóstej setce! Są to wiadomości zdecydowanie złe i ich źródła wymagają pogłębionej analizy (będziemy to robić podczas seminarium rankingowego 16 listopada).

Problem jest tym większy, że oba te rankingi oparte są na innych metodologiach oraz - co jest tu jeszcze ważniejsze - korzystają z innych baz danych. Anglicy z THE biorą dane z zasobów Scopusa (Elsevier), a Amerykanie z US News korzystają z zasobów Web of Science (Clarivate Analytics). Jeśli różne metodologie i różne bazy danych dają w odniesieniu do polskich uczelni podobne wyniki i wskazują podobne trendy, to może czas iść na kilka godzin do domu i się przespać…

WS

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt