MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Powstała Polonium Network, internetowa platforma dla polskich naukowców pracujących za granicą. Ma pomóc m.in. polonijnym specjalistom w nawiązywaniu kontaktów i współpracy ze specjalistami w kraju i z przedstawicielami biznesu.

Portal, zrzeszający polskich naukowców mieszkających poza granicami kraju, uruchomiła Fundacja Polonium.

Platforma Polonium Network ma spełniać kilka zadań, m.in. ułatwić specjalistom nawiązywanie kontaktów z innymi ekspertami, także tymi w kraju. Ma też pomóc tworzyć relacje z instytucjami naukowymi, rządowymi i środowiskiem biznesowym. Z portalu mogą skorzystać również zagraniczni specjaliści zainteresowani nauką, karierą lub współpracą z naukowcami w Polsce.

Twórcy deklarują, że to jedyny portal, który na tak dużą skalę zajmuje się wspieraniem środowiska naukowego poza Polską.

Jak podaje fundacja, polonijni naukowcy najczęściej pracują m.in. w USA, Wielkiej Brytanii i w Niemczech. Z ich potencjału może też jednak korzystać Polska.

„Wyjazd naszych naukowców za granicę najczęściej postrzegany jest jako strata. W praktyce jest to dobra okazja do nabywania doświadczenia i kontynuowania kształcenia w międzynarodowym środowisku. W Fundacji Polonium uważamy, że zapewnienie połączenia z polskimi firmami i naukowcami, ułatwiającego wymianę pomysłów i doświadczeń, przyniesie wszystkim najwięcej korzyści” – mówi dr Katarzyna Makowska, prezeska zarządu Fundacji Polonium.

Z raportu Fundacji z 2018 r. pt. „Polska diaspora naukowa jako źródła kapitału społecznego” wynika, że polskich ekspertów na obczyźnie łączy m.in. właśnie poczucie więzi z Polską. Wielu z nich interesuje się możliwościami dostępnymi w kraju, np. grantami, miejscami pracy i prowadzonymi badaniami.

„W pracy naukowej nie ma jasno wyznaczonych dróg, dlatego to, co teraz może nam się wydawać ciekawą znajomością, w przyszłości może się przekształcić w fascynującą współpracę. Raport przygotowany przez Fundację Polonium pokazuje, że ponad 60 proc. naukowców pracujących za granicą jest zainteresowanych nawiązaniem współpracy z środowiskiem naukowym w kraju. Jest to sytuacja bardzo korzystna dla obu stron. W takim współdziałaniu istotne są dwa elementy – wiedza na temat zainteresowań naukowych i możliwość szybkiego dotarcia do osób, które chciałyby z nami współpracować” - podkreśla współautorka raportu, dr Dominika Czerniawska z Uniwersytetu Warszawskiego.

„Skupienie w jednym miejscu tylu specjalistów to szansa na współpracę z biznesem i przedsiębiorcami. Globalny charakter Polonium Network pozwala także, by polskie firmy, m.in. z branży biotechnologicznej, mogły pozyskać nowych współpracowników, by osoby zainteresowane nauką i karierą w Polsce mogły w kompleksowy sposób zdobyć wiedzę o takich możliwościach" – mówi dr Katarzyna Makowska, prezes zarządu Fundacji Polonium.

Fundacja Polonium to natomiast niezależna organizacja pozarządowa, która skupia naukowców, studentów i ludzi związanych z nauką. Więcej informacji na stronie https://www.poloniumnetwork.org/

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (volkanmafia.com) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация. immediate bitwave Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Library zlib project z-library Z-Library project