MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Agnieszka Tkaczyk, studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej autorka prototypu elektronicznej protezy dłoni sterowanej impulsami mięśniowymi została doceniona w czasie VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes” (8 listopada br.). Projekt z PK zwyciężył w kategorii „Studencki projekt roku”. 

Konkurs o Nagrody „Pro Juvenes” organizowany jest przez Parlament Studentów Rzeczypospolitej Polskiej. Przedsięwzięcie służy promowaniu aktywnych studentów i ich inicjatyw oraz podkreślaniu zasług osób i podmiotów przyjaznych żakom i wspierających potencjał młodych ludzi. W tym roku rywalizacja toczyła się w dwunastu kategoriach, a zwycięzcy plebiscytu zostali wybrani na podstawie głosowania internetowego, które przeprowadzono między 26 a 30 października.

W kategorii „Studencki projekt roku” zwyciężyła studentka Wydziału Mechanicznego Politechniki Krakowskiej, Agnieszka Tkaczyk. Jej wynalazek pomoże osobom po amputacjach w powrocie do normalnego funkcjonowania. Projekt został zrealizowany we współpracy z firmą ABB, globalnym liderem technologii z dziedziny energetyki i automatyki, w ramach 7. edycji Koła Naukowego ABB pod opieką Roberta Fiołka i Artura Zawadzkiego (ABB).

– W przypadku amputacji dłoni i ewentualnie części przedramienia pozostałe mięśnie ręki mogą zostać wykorzystane do sterowania protezą, ale ponieważ dają słabe impulsy EMG (elektromiografia), trzeba je wzmocnić przez profesjonalne czujniki. W moim prototypie sterowanie protezą odbywa się właśnie za pomocą zbierania i przetwarzania sygnałów EMG z mięśni przedramienia – tłumaczy Agnieszka Tkaczyk.  

Rozwiązanie stworzone przez Tkaczyk to prototyp, który ma być doskonalony zarówno w zakresie designu, jak i samej konstrukcji. Pierwszy prototyp wydrukowany został na drukarce 3D, a pomysł Tkaczyk zaczerpnęła m.in. z powieści Stanisława Lema.

Podczas VIII Gali Nagród Środowiska Studenckiego „Pro Juvenes”, nagrodę specjalną w kategorii „Prostudencki NGO” otrzymała również działająca od 1990 r. Fundacja Samorządu Studentów Politechniki Krakowskiej.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!