MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Prof. Andrzej Jajszczyk został wybrany na nowego wiceprzewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych (European Research Council – ERC). Swoją kadencję rozpocznie 1 stycznia 2021 roku i będzie odpowiedzialny za działania ERC w zakresie nauk fizycznych i inżynieryjnych oraz nauk o życiu.

Prof. dr hab. inż. Andrzej Jajszczyk jest członkiem Rady Naukowej ERC od 2017 roku. Jest profesorem w Katedrze Telekomunikacji Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Przez wiele lat pracował na Politechnice Poznańskiej, zapoczątkowując tam badania w dziedzinie telekomutacji, a także za granicą, m.in. przez rok w University of Adelaide w Australii, dwa lata w Queen's University w Kanadzie i pół roku w Ecole Nationale Supérieure des Télécommunications de Bretagne we Francji.

Od 1999 roku jest profesorem w Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie. Jest autorem bądź współautorem dwunastu książek, ponad 300 artykułów naukowych, ponad 90 artykułów na temat nauki i szkolnictwa wyższego, a także 19 patentów w zakresie telekomutacji, szybkich sieci telekomunikacyjnych i zarządzania sieciami. Kierował polskimi zespołami w siedmiu projektach badawczych Unii Europejskiej. Był konsultantem producentów, operatorów i agencji rządowych w Polsce, Australii, Chinach, Kanadzie, Francji, Indiach, Niemczech i Stanach Zjednoczonych.

Jest członkiem SEP i IEEE w randze Fellow. W 2008 roku otrzymał prestiżową nagrodę Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej. W latach 2011-2015 był pierwszym dyrektorem Narodowego Centrum Nauki. Jest członkiem korespondentem Polskiej Akademii Nauk i prezesem Oddziału PAN w Krakowie. W 2017 roku został wybrany na członka Europejskiej Akademii Nauk  Academia Europaea. W 2020 wybrano go na członka korespondenta Polskiej Akademii Umiejętności. W latach 2016-2020 był członkiem Komitetu Polityki Naukowej.

Źródło: www.kpk.gov.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!