MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Zamknięte szkoły, nauka w domach, classroom i zoom. W ciągu ostatnich kilku miesięcy w polskich szkołach i domach dużo się zmieniło. Obserwujemy zmniejszenie liczby lekcji, elastyczne podejście do podstawy programowej oraz znaczny wzrost poziomu uczniowskiej odpowiedzialności.

Nie ma wątpliwości co do tego, że rozwój technologiczny i edukacja cyfrowa to teraz obowiązkowe elementy szkolnej codzienności. W dniach 25-26 listopada, w formule online, odbędzie się XI Kongres E(x)plory “Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”. Wydarzenie jest częścią Gdynia E(x)plory Week, największego w Polsce święta nauki realizowanego przez Fundację Zaawansowanych Technologii.  

12 marca 2020 roku polskie szkoły zostały zamknięte. Bardzo szybko okazało się, że nie jest to sytuacja chwilowa. Polscy uczniowie rozpoczęli naukę w systemie edukacji na odległość. Zmieniły się plany lekcji, komunikacja pomiędzy uczniami i nauczycielami, program nauczania. Zmieniło się zaangażowanie rodziców. Wszyscy patrzymy dzisiaj na szkołę inaczej. Debatą “Szkoła po pandemii. Nieodwracalne zmiany. Czy powrót szkoły w dawnym kształcie jest możliwy?” otwarty zostanie XI Kongres E(x)plory. Z Oktawią Gorzeńską, Dorotą Fiett i Jędrzejem Witkowskim rozmawiać będzie Justyna Suchecka.

- Rodzice i nauczyciele zdali sobie sprawę, jak ważna w procesie edukacji ucznia jest rodzina i bezpieczne, wspierające domowe ognisko. Jak trudno bez tego elementu, a w odcięciu od bezpośredniego szkolnego wsparcia, uczyć się i rozwijać. Co zrobimy z tym doświadczeniem? Jak zmieni się nasze podejście do szkoły i edukacji? O czym nie możemy zapomnieć? Na te pytanie będziemy odpowiadać podczas zbliżającej się kolejnej edycji Kongresu E(x)plory” - opowiada Zuzanna Ziajko z Fundacji Zaawansowanych Technologii, koordynatorka wydarzenia.

Program Kongresu szeroko nawiązywać będzie do pandemicznej rzeczywistości w polskich szkołach. Dr hab. Lech Mankiewicz, fizyk i astrofizyk , opowie o tym, dlaczego Internet dobrze sprawdza się jako narzędzie do nauki. W wykładzie „Pracownia przyrodnicza w dobie internetu (na przykładzie fizyki)” przedstawi proces rozbudowy niskobudżetowej pracowni fizycznej, do której wiedzy i inspiracji szukał wyłącznie w sieci. Przemek Staroń, Nauczyciel Roku 2018, Nominowany do Global Teacher Prize 2020, powie kilka słów o relacjach w czasach pandemii podczas swojego wystąpienia „Najważniejsze niewidoczne dla oczu”. Dlaczego lekcja na odległość nie może wyglądać tak samo jak tradycyjna oraz w jaki sposób przekazywać wiadomości za pośrednictwem narzędzi on-line, aby budziły zainteresowanie i uwagę uczniów? Na te pytania odpowiedzą Zyta Czechowska, Nauczycielka Roku 2019 wraz z Jolantą Majkowską, nauczycielką dyplomowaną z 20-letnim stażem, wicedyrektorką Zespołu Szkół Specjalnych w Kowanówku. Ponadto uczestnicy będą mieli okazję spotkać przed monitorami swoich komputerów Annę Szulc, nauczycielkę matematyki i wychowawczyni w Liceum Ogólnokształcącym w Zduńskiej Woli, autorkę książki “Nowa szkoła”, która pokaże w jaki sposób, inny niż prace klasowe, kartkówki i odpytywanie, weryfikować rozwój i postęp uczniów. Natomiast Danuta Sterna, ekspertka merytoryczna w programie SUS Centrum Edukacji Obywatelskiej, podzieli się swoją refleksją nad samosterownością ucznia. Podejmie temat harmonijnego i samodzielnego rozwoju, świadomości wyborów i decyzji oraz świadomości celu edukacji i jej ważności w życiu. Na co stawia polska szkoła?

XI Kongres E(x)plory jest częścią Gdynia E(x)plory Week, flagowego wydarzenia realizowanego od 9 lat przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Gdynia E(x)plory Week to największe święto nauki i edukacji w Polsce. Składa się z trzech częśći: Krajowego Finału Konkursu Naukowego E(x)plory, Festiwalu Nauki i Technologii oraz XI Kongresu „Edukacja dla innowacji. Innowacje w edukacji”.

Udział w Kongresie w ramach Gdynia E(x)plory Week jest bezpłatny. Obowiązują zapisy.

Program oraz rejestracja dostępne są na stronie: www.explory.pl/2020 

Mecenasem Programu E(x)plory jest Grupa LOTOS S.A. Partnerami strategicznymi są Pomorski Park Naukowo-Technologiczny Gdynia, Miasto Gdynia oraz Zakłady Farmaceutyczne Polpharma.

Więcej o Programie E(x)plory:

 

 

 

 

 

 

 

 

 

                                                                                                                       

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!