MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Na ogłoszonej 18 listopada przez Clarivate Analytics dorocznej liście najczęściej cytowanych na świecie uczonych (Highly Cited Researchers) znalazło się w tym roku prawie 6400 osób, w tym cztery z Polski.

Są to: Piotr Ponikowski z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (po raz szósty), Adam Torbicki z Centrum Medycznego Kształcenia Podyplomowego w Warszawie (po raz piąty), Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej (po raz drugi) i Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (na liście jest po raz drugi, choć przed rokiem jego pierwszą afiliacją była uczelnia z Arabii Saudyjskiej). Obecność w gronie Highly Cited Researchers jest silnie premiowana w Rankingu Szanghajskim.

Lista najczęściej cytowanych badaczy ogłaszana jest przez międzynarodową firmę analityczną Clarivate Analytics w oparciu o bazę Web of Science. Wskazuje ona uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1% najbardziej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. Nie jest niespodzianką, że na liście najwięcej jest uczonych ze Stanów Zjednoczonych (41,5%), ale ich dominacja z roku na rok słabnie. Jednocześnie rośnie udział badaczy z Chin (12,1% obecnie w stosunku do 10,2% przed rokiem). Spośród 6389 osób umieszczonych na liście, 3896 prowadzi badania przyporządkowane do poszczególnych dziedzin, a 2493 badania interdyscyplinarne.

O zamieszczeniu na liście decydowały publikacje obejmujące okres 11 lat, od stycznia 2009 do grudnia 2019. Stąd też obecne jest na niej nazwisko prof. Jacka Namieśnika, wybitnego chemika, zmarłego w kwietniu 2019 roku rektora Politechniki Gdańskiej.

Tytułem komentarza należy dodać, że w metodologii Rankingu Szanghajskiego obecność uczonych danej uczelni na liście Highly Cited Researchers ma wagę 20 procent, czyli wysoką. Jak silny jest wpływ tego wskaźnika na pozycje uczelni przekonały się w poprzednich latach Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski – jako że spadały o kilkadziesiąt pozycji, do niższej setki, w sytuacji, gdy badacze tych uczelni wypadali z listy HCR.

W przypadku Politechniki Gdańskiej pojawienie się w listopadzie ub.r. na tej liście prof. Namieśnika umożliwiło Politechnice Gdańskiej „wskoczenie” do grupy 801-1000 w Rankingu Szanghajskim 2020. Ponowna obecność jego nazwiska na liście 2020 ułatwi PG utrzymanie się w Top-1000 również w przyszłorocznej edycji tego rankingu.

Obecność w gronie najczęściej cytowanych Hazema M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Syryjczyka z pochodzenia, daje szansę SGGW na wejście do Rankingu Szanghajskiego 2021, choć będzie to również zależało od jakości badań prowadzonych przez innych uczonych tej uczelni…

Natomiast problem z utrzymaniem się w szanghajskiej grupie Top-1000 może mieć w przyszłym roku Śląski Uniwersytet Medyczny, jako że na liście HCR 2020 nie znalazł się prof. Michał Tendera, stały jej lokator w kilku poprzednich latach.

Na ile powyższe rozważania są trafne w odniesieniu do Rankingu Szanghajskiego, będzie można przekonać się już o północy 15 sierpnia 2021…

KB, WS

Źródło: recognition.webofscience.com

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt