MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Pozycja naszych uczelni w międzynarodowych rankingach akademickich to w Polsce temat gorący! Zwłaszcza jesienią, gdy już ukazały się aktualne edycje rankingów Wielkiej Czwórki - Rankingu Szanghajskiego oraz rankingów THE, QS i USNews – i wiadomo, że znowu nie poszło nam najlepiej... Czy można coś zrobić, abyśmy w 2021 roku mieli więcej powodów do satysfakcji? Otóż można! Jeśli się już teraz zmobilizujemy!

Zajrzyjmy do rankingowych metodologii. Otóż trzy z wymienionych wyżej rankingów w znacznym stopniu opiera się na wskaźnikach związanych z prestiżem wśród kadry akademickiej - w rankingu QS jest to 40% (plus dodatkowe 10% związane z prestiżem wśród pracodawców), w THE - 33%, w US News - 25%. To dużo, nawet bardzo dużo!

Materiału do badania prestiżu dostarczają ankiety (Academic Reputation Survey), jakie organizacje rankingowe rozsyłają co roku na adresy naukowców i pracodawców. Badania przeprowadzane są na zasadzie „by invitation only”. Ilość i jakość tych odpowiedzi ma istotny wpływ na to jak oceniane są uczelnie. Analitycy rankingów doskonale wiedzą, że wysokie lokaty uniwersytetów Wielkiej Brytanii czy Chin to nie tylko rezultat poziomu badań i liczby cytowań, a przede wszystkim wysokich wskaźników reputacyjnych!

Ale wiadomo też, że profesorowie uczelni brytyjskich czy chińskich, naukowcy z Europy Zachodniej, Indii czy USA masowo odpowiadają na zapytania organizacji rankingowych. O potrzebie szybkiego reagowania na takie mejle dobrze wiedzą na uczelniach Rosji i Kazachstanu… Tymczasem Polska pod tym względem wygląda wyjątkowo blado, w statystykach odpowiedzi („response rate”) plasujemy się bliżej końca. I nie jest to wcale „geograficzna specyfika”, bo na sąsiedniej Litwie procent odpowiedzi jest o wiele większy niż w Polsce!

Czas już najwyższy zawalczyć o to, by o polskich uczelniach świat usłyszał również od polskich profesorów. Nie odpowiadając na ankiety organizacji rankingowych („Global Academic Survey” , „Academic Reputation Survey”„Global Employer Survey” lub inne) polskie środowisko akademickie popełnia rodzaj samobójstwa… Po którym następuje poczucie dyskomfortu i narzekanie, że „nie widać nas w rankingach”!

A może być nas widać. I to bardzo wyraźnie! Wystarczy, że nie wyrzucimy do internetowego kosza mejli z zaproszeniami, które przysyłają takie organizacje, jak QS (wykonuje badanie samodzielnie dla potrzeb swojego rankingu), Elsevier (wykonawca badania dla rankingu Times Higher Education), czy też Clarivate Analytics (z którego badania korzysta US News Global).

Dlatego w imieniu Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, mającej prawie 30. letnie doświadczenie w rankingach, a także wszystkich partnerów, którzy uczestniczą w prowadzonym przez nas „International Visibiity Project”, apelujemy: - Nie lekceważmy międzynarodowych badań dotyczących prestiżu uczelni, odpowiadajmy wyczerpująco na pytania organizacji rankingowych, walczmy o reputację polskich uczelni i w ten sposób.

Zwłaszcza, że badania przeprowadzane obecnie będą miały bezpośredni wpływ na wyniki rankingów w 2021 roku. Sezon badań reputacyjnych rozpoczął 10 listopada Times Higher Education otwierając do końca lutego „okno czasowe” na wypełnienie i przesłanie ankiety (Academic Reputation Survey). Sprawdźcie, czy w waszych skrzynkach nie usunęliście odruchowo zaproszenia z adresu: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

Wkrótce podobne badanie uruchomi QS… Zapewniamy z pełnym przekonaniem: im większy będzie udział naszej kadry akademickiej w międzynarodowych badaniach reputacji, tym lepsze będą pozycje polskich uczelni w rankingach światowych!

Dlatego na forum Zgromadzenia Plenarnego KRASP apelowaliśmy 20 listopada do rektorów uczelni akademickich o wspólnie podjęcie kampanii informacyjno-edukacyjnej, która przekona polskich uczonych do uznania udziału w badaniach reputacyjnych za warte ich uwagi. Kampania ta musi być prowadzona na uczelniach, bo do ich kadry są aktualnie kierowane ankiety. Ale pożytek z tego będą mieli wszyscy!

Dajmy sobie wspólnie rankingową szansę!

Perspektywy

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (volkanmafia.com) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация. immediate bitwave Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Library zlib project z-library Z-Library project