Program Wirtualny Instytut Badawczy (WIB), którego Podmiotem Zarządzającym jest Łukasiewicz – PORT z Wrocławia, ogłosił pierwszy otwarty konkurs na zespoły badawcze z obszaru biotechnologia medyczna – onkologia. Nabór wniosków rusza 1 marca 2021. Wkrótce zostanie także ogłoszona rekrutacja do grona ekspertów, którzy będą oceniać projekty.
O Wirtualnym Instytucie Badawczym
Wirtualny Instytut Badawczy to pierwszy tego typu program realizowany w Polsce. Pozwala finansować badania o wysokim potencjale komercjalizacyjnym w jednym z kluczowych dla społeczeństwa obszarów, jakim jest biotechnologia medyczna – onkologia. Został powołany 16 października 2020 r. Na jego cel przeznaczyliśmy rekordową kwotę 450 mln zł.
WIB umożliwia finansowanie pracy naukowców zatrudnionych w polskich jednostkach naukowych – na uczelniach, w instytutach naukowych i badawczych, zapewniając do 100% finansowania. Środki będą wydatkowane w perspektywie do 10 lat.
− WIB promuje współpracę i porozumienie, a nie konkurencję między jednostkami naukowymi w Polsce. Taki model pozwoli najlepiej wykorzystać potencjał, jaki drzemie w polskich ośrodkach naukowych, da szansę wniesienia wkładu w opracowanie nowych terapii, leków czy technologii medycznych. Zapewni naukowcom warunki pracy na najwyższym światowym poziomie i – co równie ważne – najwyższe dostępne obecnie w Polsce wynagradzanie tej pracy – mówi Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT.
Konkurs inaugurujący
Do programu zostanie zakwalifikowanych do 10 wyłonionych w konkursie zespołów badawczych. Nabór wniosków rusza 1 marca 2021 roku i potrwa do 12 marca. Na oficjalnej stronie programu można znaleźć dokumenty konkursowe, w tym regulamin oraz wzór umowy o finansowanie.
− Wirtualny Instytut Badawczy to pilotażowy program, który udowadnia, że prawdziwie konkurencyjna nauka wychodzi poza budynki, laboratoria i istniejącą infrastrukturę. WIB to przede wszystkim ludzie – wykształceni, utalentowani, pełni pasji i zdeterminowani – którzy z zaangażowaniem i odwagą będą rozwijali koncepcje, docelowo służące całemu społeczeństwu – mówi dr Andrzej Dybczyński, dyrektor Łukasiewicz – PORT Polskiego Ośrodka Rozwoju Technologii, instytutu naukowo-badawczego z Wrocławia, który pełni rolę Podmiotu Zarządzającego programem. – WIB to projekt ważny z punktu widzenia podnoszenia konkurencyjności polskiej nauki. Przygotowywany przez Łukasiewicz – PORT z najwyższą starannością we współpracy z Ministerstwem i ekspertami zewnętrznymi. To ogromna satysfakcja, że dziś możemy zaprosić do udziału w konkursie inaugurującym program - dodaje.
Nabór ekspertów
Oceną złożonych wniosków zajmą się wyłonieni na potrzeby programu eksperci z obszaru naukowego i biznesowo-gospodarczego wyspecjalizowani w dziedzinie biotechnologii medycznej – onkologii.
− Do współpracy poszukujemy najlepszych z najlepszych – uznanych ekspertów, doświadczonych w pracy w środowisku międzynarodowym, którzy mogą poszczycić się dorobkiem, osiągnięciami i doświadczeniem w obszarze biotechnologii medycznej. Ich rolą będzie nie tylko selekcja, lecz także asystowanie zespołom badawczym w drodze do osiągniecia założonych celów. To ogromny przywilej, ale i odpowiedzialność – mówi Paweł Kurant, dyrektor programu Wirtualny Instytut Badawczy.
Zadaniem zaproszonych do współpracy ekspertów będzie ocena merytoryczna wniosków o finansowanie, jak również okresowa ewaluacja realizowanych przez zespoły badawcze zadań. Rekrutacja ekspertów zostanie rozpoczęta 1 grudnia 2020 r. Zgłoszenia przyjmowane są do 15 stycznia 2021 r. W grudniu i styczniu zaplanowano spotkania informacyjne na temat programu.
Harmonogram konkursu
- Nabór wniosków: 1−12 marca 2021 r.
- Nabór ekspertów: 1 grudnia 2020−15 stycznia 2021 r.
- W grudniu br. ruszą pierwsze spotkania informacyjne on-line dotyczące zasad konkursu.
Łukasiewicz – PORT
Jest jednym z wiodących instytutów należących do Sieci Badawczej Łukasiewicz, trzeciej pod względem wielkości sieci badawczej w Europie, i pełni rolę Podmiotu Zarządzającego programu WIB. Jego działalność koncentruje się na biotechnologii i inżynierii materiałowej. Posiada niezbędną wiedzę, doświadczenie oraz zasoby, by w pełni zrealizować cele mechanizmu wsparcia nauki jakim jest program Wirtualny Instytut Badawczy.