Jak zachęcać młodych ludzi do kariery w świecie nauki? Jak pokazuje ostatnia edycja raportu 3M „State of Science Index”, aż trzy czwarte Polaków oczekuje od państwa lepszego dostępu dla kobiet do kształcenia w zakresie nauk przyrodniczych, technologii, inżynierii i matematyki.
Jednocześnie, choć nasza wiara w osiągnięcia naukowe systematycznie rośnie, to nawet co piąta osoba deklaruje, że już na etapie szkoły podstawowej została skutecznie zniechęcona do dalszego rozwoju w zakresie nauk ścisłych. Jak zatem skutecznie wspierać rozwój młodych w obszarze STEM? Te i inne zagadnienia pogłębią eksperci i ekspertki m.in. z 3M w trakcie najbliższej edycji wydarzenia Perspektywy Women in Tech Summit w dniach 8-9 grudnia 2020.
Perspektywy Women in Tech Summit to konferencja poświęcona roli kobiet w nauce, technologii, inżynierii oraz matematyce. Na uczestników czeka kilkadziesiąt wystąpień i debat poruszających takie tematy jak: cyberbezpieczeństwo, rozwój technologii wobec zagrożeń klimatycznych, zarządzanie zespołem i wspieranie różnorodności.
Tegoroczną główną prelegentką 3M będzie Denise Rutherford - Senior Vice President, Corporate Affairs 3M, która podzieli się ze słuchaczami swoją osobistą historią z perspektywy ponad 30-letniej kariery w firmie.
Pula wydarzeń w ramach WITS 2020 z udziałem 3M jest szersza niż kiedykolwiek. Do grona prelegentów dołączyli przedstawiciele centrów produkcyjnych, działu badań i rozwoju, Centrum Usług Wspólnych oraz organizacji sprzedażowo-marketingowej 3M. Obok „power speech” w wykonaniu Denise Rutherford, odbędą się dwa panele dyskusyjne z udziałem Alaina Simonneta, Dyrektora Zarządzającego 3M na region Europy Wschodniej i Anthony’ego Crawforda, Dyrektora Operacji Produkcyjnej 3M w regionie Europy Wschodniej. Paneliści podejmą temat przywództwa w czasach kryzysu i wpływu pandemii Covid-19 na przyspieszoną digitalizację firm.
3M na WITS 2020 to także 2 „techtalki”, 2 warsztaty oraz sesje mentoringowe z udziałem aż 13 mentorek z 3M, specjalizujących się w różnych obszarach biznesu.
Choć większość studentów w Polsce to kobiety, to wciąż na politechnikach stanowią one wyraźną mniejszość, w szczególności w przypadku kierunków związanych z nowymi technologiami – mówi Ewa Bachurska, Technical Manager Product Engineering Industrial Adhesives & Tapes Division, EMEA w 3M – Tym bardziej mam nadzieję, że jako mentorce WITS 2020 uda mi się zainspirować jeszcze więcej młodych kobiet do wyboru kształcenia w obszarze STEM - dodaje.
Poprzez udział w WITS 2020 chcemy pokazać, że ścieżki kariery w organizacji związanej
z technologiami mogą być bardzo zróżnicowane. Wiele osób boi się aplikować do firm produkcyjnych czy technologicznych, bo nie mają wykształcenia kierunkowego. To błąd! W 3M mamy szerokie spektrum dywizji biznesowych, od tych wymagających specjalistycznej wiedzy w naukach ścisłych po kierunki zorientowane bardziej społecznie, tj. sprzedaż, marketing czy HR. I jak pokazują przykłady wielu pracowników firmy, możliwe jest budowanie
doświadczenia zawodowego w więcej niż jednym obszarze – dodaje Magdalena Salamucha, Business Unit Manager, Sales & Marketing B2B w 3M, również mentorka.
Na konferencji ponownie pojawi się Strefa Kariery w 3M – stoisko, na którym uczestniczki i uczestnicy Women in Tech Summit będą mogli wirtualnie spotkać się ze specjalistami 3M i poznać specyfikę pracy w różnych działach firmy.
Jedno z wystąpień „techtalk” poprowadzi Urszula Pochwała, IT Business Analyst w 3M. Jej wystąpienie może zainteresować w szczególności osoby poszukujące inspiracji do zmiany branży na IT.
- Wiele kobiet, mimo ogromnego potencjału, który w nich drzemie, obawia się zmiany ścieżki kariery na obszar nowych technologii. Dzieje się tak za sprawą głęboko zakorzenionych w naszej świadomości stereotypów na temat płci i specyfiki pracy w IT. Wielu osobom wydaje się, że automatyzacja procesów i wytwarzanie oprogramowania to domena mężczyzn, którzy z natury przejawiają większe zdolności w kierunku nauk ścisłych, i że w świecie zaawansowanych technologii nie ma miejsca dla kobiet. Nic bardziej mylnego! W moim „tech-talku” rozprawiam się z tego typu mitami – mówi prowadząca IT techtalk z 3M.
Konferencja Women in Tech Summit odbywa się w tym roku całkowicie w przestrzeni online. Więcej informacji i bilety są dostępne na: www.womenintechsummit.pl
Kontakt dla mediów
Anna Grońska
H+K Strategies
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Aleksandra Felczak
H+K Strategies
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
O 3M w Polsce
3M Poland Sp. z o.o. jest firmą technologiczno-produkcyjną będącą oddziałem międzynarodowego koncernu 3M. Przedsiębiorstwo działa na polskim rynku od prawie 30 lat w trakcie których zainwestowało ponad 650 mln USD w technologie znajdujące zastosowanie w niemalże każdym obszarze życia. 3M wykorzystując naukę i działając zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju, tworzy innowacyjne rozwiązania poprawiające jakość życia ludzi na całym świecie. Oferuje szereg różnorodnych produktów, które m.in. usprawniają codzienną pracę specjalistów, poprawiają standardy bezpieczeństwa w miejscu pracy, ograniczają ryzyko wystąpienia infekcji, wspierają proces leczenia, podnoszą komfort życia w domu, a nawet są wykorzystywane w przemyśle kosmicznym. Firma co roku inwestuje ok. 5, 9 proc. swojej sprzedaży w prace badawczo-rozwojowe (R&D), w wyniku czego powstaje ok. 1000 nowych produktów rocznie.
3M posiada obecnie 4 ośrodki produkcyjne w naszym kraju: dwa we Wrocławiu, w Janinowie
k. Grodziska Mazowieckiego oraz w Rabce. 3M zatrudnia w Polsce ponad 4,5 tys. pracowników i oferuje około 12 tys. produktów w ramach 4 grup biznesowych: Bezpieczeństwo i przemysł, Transport
i elektronika, Ochrona zdrowia oraz Produkty konsumenckie. Centrala firmy mieści się w Kajetanach
k. Warszawy. Od 2013 r. we Wrocławiu działa nowoczesne Centrum Innowacji 3M, przestrzeń, w której firma prezentuje nowe technologie i rozwiązania. Trzy lata później, również we Wrocławiu, koncern uruchomił Centrum Usług Wspólnych 3M na obszar Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki. We wrześniu 2017 r. z kolei otwarto Centrum Szkoleniowe 3M we Wrocławiu.
3M tworzy dla swoich pracowników doskonałe warunki pracy i możliwości rozwoju, czego dowodzi szereg nagród. Firma uzyskała certyfikat Great Place to Work® w 2020 r. oraz wyróżnienia Great Place to Work® w 2016, 2017, 2018 i 2019 r. Przez kilka lat z rzędu otrzymywała także tytuły Solidnego Pracodawcy oraz „Pracodawcy Roku” w Industry Awards 2019 r. Działalność 3M w Polsce jest doceniana także przez organizacje branżowe. W 2017 r. projekt marketingowy 3M pod hasłem „Starcie Szlifierzy” wyróżniono Brązowym Mieczem KTR. Rok wcześniej projekt ten został nagrodzony przez Związek Firm PR Srebrnym oraz Złotym Spinaczem, a kampania reklamowa promująca naukowe rozwiązania firmy 3M zdobyła brązową statuetkę Effie®. Ponadto 3M w Polsce w 2019 r. zdobyło nagrodę „Tego, który zmienia polski przemysł”, wręczoną przez magazyn Nowy Przemysł, a także kolejny raz zostało uznane za jedną z Najbardziej Etycznych Firm Świata według Ethisphere Institute.