MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Tegoroczny ranking „Financial Times” najlepszych szkół biznesu w Europie przynosi powody do dumy dla polskiego szkolnictwa wyższego. Polskę reprezentuje Akademia Leona Koźmińskiego (Kozminski University), która znalazła się na 45. miejscu awansując o trzy pozycje w porównaniu z ubiegłym rokiem. Koźmiński jest jedyną polską uczelnią notowaną w tym rankingu, a równocześnie pierwszą wśród szkół z regionu Europy Środkowo-Wschodniej.

Do rankingu trafiło łącznie 90 uczelni biznesowych, których dyplom stanowi przepustkę do udanej kariery. Trzy najlepsze uczelnie na liście to: HEC Paris, London Business School i Insead. Od lat zajmują miejsca na podium, co zachęca studentów z całego świata, by podjąć studia w Paryżu lub Londynie. Absolwenci, którzy trzy lata temu ukończyli studia MBA w HEC Paris, zarabiają dziś średnio o 133 proc. więcej niż przed rozpoczęciem nauki. Po uzyskaniu dyplomu Executive MBA lub tytułu magistra zarządzania płace absolwentów HEC Paris wzrosły o 80 proc. Dla porównania, absolwenci studiów magisterskich z zarządzania w ALK po trzech latach pracy odnotowali 112-procentowy przyrost zarobków.

Najstarsza uczelnia ekonomiczna w Europie, ESCP Business School, która działa w aliansie strategicznym z Akademią Leona Koźmińskiego i realizuje program kształcenia także w Warszawie za pośrednictwem ALK, znalazła się na 8. miejscu wśród najlepszych uczelni biznesowych.

– Pomimo dużej konkurencji umocniliśmy pozycję lidera kształcenia menedżerów w regionie środkowo-wschodniej Europy, a dzięki wspólnym programom z ESCP Business School zaznaczyliśmy też swoją obecność w Europie Zachodniej, której uczelnie zdecydowanie dominują w rankingu „FT”. Awans o trzy miejsca w porównaniu z rokiem ubiegłym zawdzięczamy przede wszystkim absolwentom studiów magisterskich z zarządzania. W zestawieniu karier wszystkich absolwentów europejskich szkół biznesu osiągnęli oni znakomite wyniki, zajmując czwarte miejsce w kategorii „rozwój kariery zawodowej”. Chciałbym im szczególnie pogratulować dotychczasowych osiągnięć i życzyć dalszych sukcesów – powiedział prof. dr hab. Grzegorz Mazurek, rektor Akademii Leona Koźmińskiego.

Ranking szkół biznesu publikowany przez dziennik „Financial Times” należy do bacznie obserwowanych przez środowisko akademickie i kandydatów na studia ze względu na prestiż czasopisma i zaufanie do stosowanej metodologii. Jest tworzony na podstawie wyników pięciu odrębnych, wcześniej publikowanych rankingów: stacjonarnych studiów MBA, niestacjonarnych Executive MBA, stacjonarnych studiów magisterskich z zarządzania i dwóch programów executive education. Każdy z rankingów powstaje na bazie własnych analiz „FT” oraz ankiet wysyłanych przez redakcję do osób, które trzy lata wcześniej ukończyły studia.

W przypadku Akademii Leona Koźmińskiego o wysokiej 45. pozycji w tegorocznym zestawieniu (awans o trzy miejsca w stosunku do roku ubiegłego) zdecydowały wyniki dwóch rankingów: EMBA, w którym uczelnia znalazła się na 36. miejscu w Europie oraz studiów magisterskich z zarządzania, które dały jej 31. miejsce w Europie.

„FT” bierze pod uwagę również obsadę międzynarodową ocenianych kierunków, tytuły naukowe wykładowców, a nawet proporcje zatrudnienia kobiet i mężczyzn wśród kadry dydaktycznej. W rankingu mogą się znaleźć uczelnie posiadające przynajmniej jedną z międzynarodowych akredytacji przyznawanych szkołom biznesu w uznaniu osiągnięć dydaktycznych i badawczych. ALK ma komplet tych akredytacji – EQUIS, AACSB i AMBA.

– Ten rok jest wyjątkowo trudny z powodu pandemii. Europa przeżywa największy kryzys społeczny i ekonomiczny. Wiele osób straciło pracę, całe branże gospodarki są pozbawione przychodów. Ranking „FT” pokazuje, że nawet w tak trudnych okolicznościach absolwenci najlepszych uczelni dają sobie radę. Szkoły biznesu działają i mimo nałożonych obostrzeń sanitarnych kształcą zdalnie, kontynuują badania, organizują konferencje naukowe i wydarzenia społeczne dla studentów. W tym roku mieliśmy udaną rekrutację, przyjęliśmy ponad 2 tys. nowych studentów, z czego co piąty jest cudzoziemcem. Najlepsze uczelnie biznesowe przystosowały się w pełni do nowej, COVID-owej rzeczywistości dzięki transformacji cyfrowej – komentuje rektor ALK.

Uczelnie z Europy Środkowej i Wschodniej coraz skuteczniej przebijają się w rankingach „FT”, jednak w tegorocznym zestawieniu najlepszych europejskich szkół biznesu znalazły się zaledwie cztery z nich. Oprócz Akademii Leona Koźmińskiego są to: Uniwersytet Ekonomiczny w Pradze (50. miejsce), Uniwersytet Petersburski (51. miejsce) i moskiewska IBS (58. miejsce).

Więcej informacji: https://bit.ly/45_miejsce_FT_2020_ALK

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt