MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Narodowa Agencja Wymiany Akademickiej (NAWA) oraz Konferencja Rektorów Akademickich Szkół Polskich (KRASP) wyłoniły stypendystów działania „Solidarni ze studentami”. Prawie 900 obywateli Białorusi będzie kształciło się na 73 polskich uczelniach ze wsparciem stypendiami NAWA.

- Zainteresowanie młodych Białorusinów stypendiami pozwalającymi im utrzymać się na studiach w Polsce było bardzo duże. Cieszę się, że wspólnie z KRASP mogliśmy odpowiedzieć na tę potrzebę i tak duża grupa osób rozpoczęła studia na wybranych przez siebie kierunkach – mówi dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA. – Wsparcie materialne to niejedyna pomoc jaką mamy do zaoferowania. Planujemy przygotowanie wykładów i spotkań online dla stypendystów na temat m.in. rozwoju kariery naukowej w Polsce, zasad i procedur legalizacji pobytu, ale też radzenia sobie w trudnych sytuacjach życiowych – dodaje dr Grażyna Żebrowska.

Jakie uczelnie i kierunki wybrali studenci z Białorusi?

Studenci z Białorusi sami wybierali uczelnie i kierunki studiów, na których chcieli podjąć kształcenie. Najwięcej stypendystów działania „Solidarni ze studentami” znalazło się na Uniwersytecie Warszawskim, Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu, Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie, Uniwersytecie Łódzkim, Szkole Głównej Handlowej, Politechnice Białostockiej oraz Uniwersytecie w Białymstoku.

Najchętniej wybierane przez stypendystów kierunki studiów to: zarządzanie, informatyka, turystyka i rekreacja, stosunki międzynarodowe, logistyka oraz kierunek lekarski.

- Uczelnie solidarnie zaoferowały możliwość studiowania w Polsce młodym Białorusinom, którzy ze względu na sytuację w ich kraju, mogliby stracić szansę na otrzymanie wyższego wykształcenia – mówi prof. dr hab. inż. Arkadiusz Mężyk, przewodniczący KRASP. - Polskie szkoły wyższe od kilku lat cieszą się dużą popularnością wśród białoruskiej młodzieży. Białorusini są drugą po obywatelach Ukrainy największą grupą studentów zagranicznych w Polsce – dodaje prof. Mężyk.

Stypendia na studia w Polsce

Budżet działania „Solidarni ze studentami” to ok. 11 mln zł. Studenci otrzymywać będą comiesięczne stypendium, płatne przez okres maksymalnie 10 miesięcy w roku akademickim 2020/2021. Wysokość stypendium uzależniona jest od cyklu studiów, na którym kształci się stypendysta i wynosi 1250 zł (studenci studiów I stopnia i jednolitych studiów magisterskich) i 1500 zł (studenci studiów II stopnia).

Stypendyści studiujący na uczelniach publicznych decyzją dyrektora NAWA otrzymają również zwolnienie z opłat za kształcenie.

Wsparcie dla białoruskich naukowców i nauczycieli

„Solidarni ze studentami” to jedno z trzech działań realizowanych przez NAWA wraz z Konferencją Rektorów Akademickich Szkół Polskich na zlecenie Ministerstwa Edukacji i Nauki w ramach rządowej inicjatywy „Solidarni z Białorusią”. Pozostałe dwa działania to: „Solidarni z naukowcami” (celem działania jest umożliwienie ok. 20 naukowcom z białoruskich uczelni i jednostek naukowych, posiadających m.in. stopień doktora przyjazdu do polskich jednostek systemu szkolnictwa wyższego i nauki) oraz „Solidarni z nauczycielami” (w ramach tego działania 15 nauczycieli z Białorusi bierze udział w Podyplomowych Studiach Kwalifikacyjnych Nauczania Kultury Polskiej i Języka Polskiego jako Obcego na Uniwersytecie Śląskim).

Kursy języka polskiego

- Ponadto NAWA w ramach inicjatywy „Solidarni z Białorusią” zorganizowała w październiku i listopadzie tego roku kurs języka polskiego online dla ponad pięciuset studentów z Białorusi, którzy studiują lub planują studia w Polsce i którym język polski będzie potrzebny w trakcie studiów lub w pracy - dodaje dr Grażyna Żebrowska, dyrektor NAWA.

W sumie wsparcie w ramach działań NAWA otrzymało ponad 1100 osób. Łączny budżet działań to ok. 14 mln zł.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (volkanmafia.com) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация. immediate bitwave Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Library zlib project z-library Z-Library project