MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Znaczna część studentów na początku pandemii została sama ze swoimi problemami, nie wiedząc gdzie szukać pomocy. Według badań przeprowadzonych na 2815 osobach przez Centrum Analiz Niezależnego Zrzeszenia Studentów wynika, że zdaniem 64% ankietowanych studentów dostęp do profesjonalnej i darmowej pomocy psychologicznej na polskich uczelniach jest  niewystarczający.

W utrzymaniu dobrej kondycji psychicznej nie pomagają docierające z mediów informacje o stanie pandemii. Jeżeli już studenci decydują się sięgnąć po pomoc, to muszą liczyć się z tym, że nie uzyskają jej od razu, ponieważ, jak wskazuje 93% respondentów, czas oczekiwania na wizytę u specjalisty na NFZ jest zdecydowanie zbyt długi lub dość długi.

Istnieje możliwość, by umówić się na wizytę u psychologa prywatnie. Jednak jak wykazuje badanie NZS, dla studentów wcale nie jest to najdogodniejsze rozwiązanie. Biorąc pod uwagę studencki budżet - aż 83% ankietowanych ocenia cenę prywatnej wizyty u psychologa jako zdecydowanie lub trochę za wysoką. 

Gdzie w takim razie studenci powinni szukać pomocy? Wydawałoby się, że na uczelni. Jednak aż 67% studentów uważa, że promocja wsparcia psychologicznego na polskich uczelniach jest niewystarczająca, a co za tym idzie – wielu z nich nie wie o możliwości skorzystania z pomocy specjalisty. Warto zaznaczyć, że 41 proc. respondentów korzystających z pomocy psychologicznej zadeklarowało chęć skorzystania z pomocy psychologa zatrudnionego na uczelni w razie potrzeby.

Obecnie dużo mówi się o dbaniu o zdrowie fizyczne, nie należy przy tym zapominać o tym, jak ważne jest nasze zdrowie psychiczne, szczególnie w czasie pandemii. Badanie pokazuje, że istnieje pilna potrzeba wypracowania rozwiązań na poziomie instytucji, które mają szanse zagwarantować studentom dostęp do profesjonalnej i bezpłatnej pomocy psychologicznej – mówi wiceprzewodniczący ds. Studenckich Jakub Sobolewski. 

Eksperci także dostrzegają problematykę występującego zjawiska „Czasy pandemii wystawiają nas na różne wyzwania, również te związane z  funkcjonowaniem psychicznym. Izolacja, narastające problemy natury finansowej oraz emocjonalnej zauważalne są nie tylko w statystykach ale również w praktyce klinicznej. Raport Centrum Analiz NZS na temat zdrowia psychicznego napisany we współpracy z Polskim Stowarzyszeniem Studentów i Absolwentów Psychologii - dostarcza niewątpliwie ciekawych danych dotyczących stanu zdrowia psychicznego wśród studentów polskich uczelni.  Okazuje się, że dla większości studentów problematyka zdrowia psychicznego jest bardzo istotna, a duża część z nich wyraża chęć skorzystania z możliwości wsparcia psychologicznego. - komentuje ekspert mgr Monika Pilińska, psycholog z Centrum Kreatywnego Rozwoju.

Akcja #StudenciDlaZdrowia jest reakcją Niezależnego Zrzeszenia Studentów na bieżące wydarzenia. NZS wyciąga rękę do tych, którzy potrzebują wsparcia psychologicznego, zapewniając bezpłatną pomoc, dzięki współpracy ze specjalistami z dziedziny psychologii. Akcja cieszy się zainteresowaniem wśród studentów, dzięki czemu ich problemy mogą zostać rozwiązane doraźnie. Natomiast rekomendujemy rozpoczęcie prac w celu stworzenia Centrów Pomocy Psychologicznej, które mogą działać przy ośrodkach akademickich. Takie rozwiązanie jest długofalowym działaniem i wymaga współpracy na szczeblu instytucjonalnym oraz szerokiej debaty wszystkich środowisk akademickich. – dodaje Sobolewski.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (volkanmafia.com) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация. immediate bitwave Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Library zlib project z-library Z-Library project