MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Uniwersytet Wrocławski w tym roku przyzna po raz pierwszy nagrodę ufundowaną przez prof. Norberta Heisiga. 200 tys. zł trafi do jednego z naukowców wytypowanych przez senaty najlepszych polskich uczelni badawczych.

„Z okazji obchodzonego 19 lutego Święta Nauki Polskiej, Uniwersytet Wrocławski ma dla polskich naukowców niezwykły prezent. W tym roku na naszej uczelni po raz pierwszy przyznany zostanie polski +mały Nobel+ - Nagroda Heisiga. 200 tys. zł trafi do jednego z 20 naukowców, prowadzących badania na polskich uczelniach” – poinformowała w czwartek PAP rzeczniczka prasowa uczelni Katarzyna Uczkiewicz.

Jak wyjaśniła, finałową dwudziestkę wytypują senaty najlepszych polskich uczelni, biorących udział w programie Inicjatywa Doskonałości Uczelnia Badawcza.

Profesor Norbert Heisig to niemiecki lekarz, który urodził się w 1933 roku w Breslau. Studia medyczne łączył z filologią klasyczną na uniwersytetach we Fryburgu, Tybindze i Hamburgu. W 2000 roku przeszedł na emeryturę i zaangażował się m.in. we wsparcie środowiska akademickiego Uniwersytetu Wrocławskiego. Z jego inicjatywy odmalowano m.in. barokowe sklepienie w Oratorium Marianum w gmachu głównym UWr. Teraz staje się fundatorem jednej z najwyższych nagród finansowych dla polskiego naukowca, której dysponentem będzie Uniwersytet Wrocławski.

Rektor Uniwersytetu Wrocławskiego prof. Przemysław Wiszewski poinformował, że po raz pierwszy Nagroda Heisiga przyznana zostanie w październiku 2021 roku. „W tej chwili senaty 20 polskich uczelni debatują, jakie zgłosić kandydatury. Faktycznie 200 tysięcy złotych to najwyższa polska nagroda dla naukowca - co istotne - laureat będzie mógł zrobić z pieniędzmi, co mu się podoba. W to nie wnikamy - zależy nam natomiast, by nagrodzić osobę, której badania mają wpływ na naukę na poziomie światowym” - tłumaczył.

Celem nagrody jest uhonorowanie polskich naukowców, którzy prowadzą badania na najwyższym poziomie, a ich odkrycia zmieniają świat. „Chcemy, by te najlepsze polskie uczelnie, takie jak Uniwersytet Wrocławski, brały udział w światowym wyścigu naukowym. Nasi fizycy, chemicy, biotechnolodzy, ale także przedstawiciele nauk społecznych i humanistycznych często są członkami najlepszych światowych zespołów badawczych. To, czego polskiej nauce brakuje, to +równania do góry+. Tego, byśmy mieli zawodników na równym, wysokim poziomie, a nie jedynie nielicznych światowej klasy solistów” - mówił prof. Eugeniusz Zych, chemik, prorektor Uniwersytetu Wrocławskiego ds. badań naukowych.

W tej chwili Uniwersytet Wrocławski czeka na zgłoszenia. W kilkustopniowym postępowaniu konkursowym powołana przez rektora Uniwersytetu Wrocławskiego kapituła wyłoni pierwszego laureata Nagrody Heisiga. Jej uroczyste wręczenie nastąpi 1 października 2021 r. Nagroda ma być przyznawana co dwa lata.

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (volkanmafia.com) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация. immediate bitwave Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Library zlib project z-library Z-Library project