MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Na portalu PogromcyMitowMedycznych.pl zakończył się konkurs o tytuł najgroźniejszego Pogromcy Mitów Medycznych, w którym wzięli udział studenci medycyny z całej Polski. Uczestnicy konkursu zidentyfikowali prawie 900 nowych mitów oraz dodali ponad 7000 komentarzy na temat różnorodnych zagadnień medycznych. Studenci, którzy wykazali się największą aktywnością w zwalczaniu powszechnie panujących mitów medycznych, otrzymają atrakcyjne nagrody.

Konkurs Studencka Bitwa Medyczna trwał na łamach portalu Pogromcy Mitów Medycznych (PMM) od października 2012 r. i miał na celu włączenie studentów medycyny w merytoryczne dyskusje dotyczące zagadnień medycznych istotnych z punktu widzenia całego społeczeństwa.

– Dzięki temu społeczeństwo będzie lepiej wyedukowane, a przyszli lekarze – bardziej zaangażowani w sprawy swoich pacjentów – mówi Halina Osińska, prezes Polskiego Towarzystwa Oświaty Zdrowotnej, inicjatora serwisu.

Uczestnicy konkursu prowadzili zacięte dyskusje przy próbach weryfikowania wielu różnorodnych mitów, takich jak np.:

  • Uderzenie w miejsce po szczepionce powoduje raka
  • Alkohol najlepszym napojem rozgrzewającym
  • Leków nie wolno popijać sokiem z grejpfruta
  • Coroczne szczepienie przeciwko grypie osłabia układ odpornościowy
  • Słuchawki powodują infekcje uszu

– Byliśmy absolutnie zaskoczeni liczbą i różnorodnością mitów dodawanych przez studentów, jak i bogactwem argumentacji, której używali do rozprawiania się z mitami innych użytkowników. Pozostaje nam tylko życzyć młodym adeptom sztuki lekarskiej, aby w przyszłym zawodzie zawsze wykazywali się takim zaangażowaniem w szerzeniu wiedzy i dążeniu do prawdy – komentuje dr Krzysztof Łabuzek, jeden z ekspertów współpracujących na stałe z portalem.

Uczestnicy konkursu wykazali się imponującą aktywnością dodając prawie 900 nowych mitów oraz ponad 7000 komentarzy. Najbardziej aktywną, a zarazem najgroźniejszą pogromczynią mitów medycznych, okazała się studentka Uniwersytetu Medycznego w Warszawie, która za 1. miejsce w konkursie otrzymała Tablet Samsung Galaxy Note 10.1. Swoją przygodę z portalem rozpoczęła od obalenia mitu „Rak boi się noża”.

Powody do dumy mają też Uniwersytety Medyczne w Szczecinie i Łodzi. To właśnie studenci z tych uczelni wywalczyli dwa pozostałe miejsca na podium, dzielnie zmagając się z mitami na temat m.in. ciąży oraz profilaktyki grypy. Ich wytrwałość w dążeniu do prawdy została odpowiednio nagrodzona – za drugie miejsce: Telefonem Samsung Galaxy, a za trzecie: nowoczesnym czytnikiem ebooków.

Zacięta naukowa rywalizacja, poziom i rozmiar licznych dyskusji, jakie sprowokowała Studencka Bitwa Medyczna, pokazuje, jak istotny i potrzebny jest portal PogromcyMitówMedycznych.pl, gdzie z pomocą ekspertów weryfikowane są wszelkie wątpliwości dotyczące powszechnej wiedzy medycznej. Po konkursie Studencka Bitwa Medyczna, podczas którego do grona użytkowników PMM dołączyło wielu studentów medycyny, jego inicjatorzy są przekonani, że poziom merytoryczny portalu będzie jeszcze wyższy.

Pogromcy Mitów Medycznych to portal, który rozwiewa ten chaos informacyjny, stanowiąc rzetelne i sprawdzone źródło informacji na temat zdrowia człowieka. Do tworzenia treści na portalu zostali zaproszeni: lekarze specjaliści, przedstawiciele organizacji prozdrowotnych, studenci kierunków medycznych, dziennikarze podejmujący tematykę zdrowotną oraz pasjonaci medycyny. Nad poprawnością publikowanych treści czuwają współpracujący na stałe z portalem lekarze eksperci, którzy weryfikują każdy mit, podając zawsze źródła naukowe np. aktualne wyniki badań czy odnośniki do literatury fachowej. To czyni portal wyjątkowo atrakcyjnym zarówno dla profesjonalistów jak i dla amatorów szukających rzetelnej medycznej informacji w Internecie.

Więcej na: www.pogromcymitowmedycznych.pl.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!