MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


17 polskich uczelni akademickich znalazło się wśród najlepszych na świecie w corocznym rankingu dyscyplin („by subject”) opublikowanym 4-tego marca przez brytyjską agencję QS Quacquarelli Symonds. Nasze uczelnie znajdują się w 31 spośród 51 objętych rankingiem dyscyplin („subjects”)  - jest to wynik lepszy o 5 dyscyplin w porównaniu do zeszłorocznych edycji.

Najszerzej w rankingu reprezentowany jest Uniwersytet Warszawski, który znalazł się w 19 dyscyplinach, z czego najwyższe pozycje (w przedziale 101-150) zajmuje w zakresie archeologii, Modern Languages oraz filozofii. Na miejscach 151-200 ulokowały się: English Language and Literature, geografia, historia, lingwistyka, fizyka i astronomia, a także nauki polityczne.

Uniwersytet Jagielloński znalazł się w 14 dyscyplinach, a najlepsze lokaty (miejsca 101-150) zajął w zakresie Modern Languages. W przedziale 151-200 znalazły się natomiast prowadzone przez UJ studia w zakresie archeologii, geografii, lingwistyki i filozofii.

Trzecią najbardziej widoczną w rankingu QS „by subject” polską uczelnią jest Politechnika Warszawska, która wprowadziła do rankingu 10 dyscyplin, w tym jedną  w grupie 151-200: Engineering - Civil and Structural.

W porównaniu z rokiem ubiegłym, liczba polskich uczelni uwzględnionych w rankingu zwiększyła się o trzy. Doszła Akademia Leona Koźmińskiego (Business & Management Studies), Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie (Art & Design) i Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina (Performing Arts). Powiększyła się również liczba dyscyplin, w których zaistniały nasze uczelnie; doszły: Accounting & Finance, Art & Design, Engineering – Petroleum, Environmental Studies, Performing Arts

Polskie uczelnie w tegorocznym QS World University Ranking by Subject odnotowane są 81 razy. Łącznie ich lokaty poprawiły się w 16 przypadkach, a obniżyły w 19. Najwyżej, na 70 miejscu na świecie, ocenione zostało leśnictwo i rolnictwo prowadzone w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego.

https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2021

„Bardzo cieszy nasza rosnąca obecność w prestiżowym rankingu QS „by subject”, gdyż pokazuje to, że w wielu dyscyplinach polskie uczelnie już z powodzeniem konkurują ze światową czołówką – uważa Waldemar Siwiński, prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, wiceprezydent międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence. – Przekonuje to, że przy dodatkowym wysiłku uda się też poprawić pozycje naszych uniwersytetów w głównych globalnych rankingach  uczelni.”

Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” prowadzi od roku „International Visibility Project” (w ramach programu DIALOG), którego celem jest poprawa międzynarodowej postrzegalności (visibility) polskich uczelni. W projekcie uczestniczy 20 polskich szkół wyższych, z których 12 znalazło się w tegorocznym rankingu QS „by subject”. Strona projektu: www.IntVP.edu.pl

Metodologia QS World University Ranking by Subject 2020 obejmuje takie kryteria, jak reputacja uczelni wśród kadry akademickiej oraz wśród pracodawców, cytowania oraz indeks Hirscha. Łącznie w rankingu uwzględniono 13.138 programów studiów prowadzonych w ramach 48 dyscyplin na 1368 uczelniach. Strona rankingu: https://www.topuniversities.com/subject-rankings/2020

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (volkanmafia.com) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация. immediate bitwave Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Library zlib project z-library Z-Library project