MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Zespoły mieszane są bardziej efektywne i kreatywne niż typowo męskie czy kobiece. Tak wynika z doświadczenia krakowskiej firmy Motorola Solutions, która pod hasłem Diversity po raz 12. organizuje konkurs informatyczny dla uczniów szkół średnich z całej Polski. Czteroosobowe zespoły, złożone w połowie z dziewcząt, a w połowie z chłopaków, mogą zgłosić swój udział w konkursie jeszcze do 14 lutego na stronie diversity.pl.

Tematem przewodnim konkursu Diversity są walki robotów mobilnych Minisumo. Analogicznie do zasad sportowych, zadaniem robota jest wypchnięcie przeciwnika z ringu. Mechaniczni wojownicy  wyposażeni są w czujniki odległości wykrywające przeszkody oraz czujniki linii, które pozwalają na utrzymanie się na czarnym ringu otoczonym białym marginesem. Zadaniem zespołu jest samodzielne zaprogramowanie i przygotowania robota do walk.

Praca zespołowa, w tym wypadku chłopaków i dziewczyn, pokazuje jak można przełamywać stereotypy dotyczące zawodu informatyka, z których wynika, iż jest to zawód typowo „męski” – mówi Jacek Drabik, Country Manager Motorola Solutions Polska i dodaje – Już od wielu lat pokazujemy, że konkurs „Diversity” to dobry krok w stronę promocji studiów na technicznych kierunkach wśród dziewcząt.

Spośród wszystkich zgłoszeń eksperci-informatycy Motorola Solutions, ocenią i wybiorą finalistów – szesnaście zespołów, które najlepiej zaprogramują algorytmy. Zespoły otrzymają roboty bez oprogramowania i przez miesiąc będą musiały przygotować je do wielkiego finału. Podczas Ceremonii Zakończenia, która odbędzie się w czerwcu w Krakowie, odbędą się walki robotów, a każdy zespół zaprezentuje krótki film o pracach przygotowawczych. Najlepszy film-prezentacja otrzyma Nagrodę Publiczności. Swoją nagrodę przyzna również Jury, a zwycięzca walk Nagrodę Główną Diversity 2013.

W jedenastu zorganizowanych do tej pory edycjach konkursu Diversity wzięło udział ponad 8000 uczestników z ponad 1000 szkół z całej Polski. Programowanie robotów było tematem konkursu po raz pierwszy w 2012 r., wcześniej uczniowie tworzyli strony internetowe.

Poprzez projekt Diversity Motorola Solutions w Krakowie chce zachęcić młodzież szkół średnich, a zwłaszcza dziewczyny, do wyboru studiów na kierunkach technicznych. Firma od lat wspiera ideę różnorodności, m.in. poprzez stwarzanie kobietom dogodnych warunków do pracy w zawodzie tradycyjnie zdominowanym przez mężczyzn.

– Zespoły, składające się z kobiet i mężczyzn są zdecydowanie bardziej efektywne, generują lepsze wyniki, zwiększają korzyści biznesowe firmy - mówi Paweł Molenda, dyrektor krakowskiego ośrodka – Codziennie mamy okazję doświadczać pozytywnych wpływów zespołów mieszanych na efekty oraz atmosferę w pracy.

Inicjatywa Motoroli została w 2005 r. nagrodzona Szwedzkimi Okularami Równości przez Magdaleną Środę, ówczesną Pełnomocnik Rządu ds. Równego Statusu Kobiet i Mężczyzn. Rok później firma znalazła się w pierwszej dziesiątce firm z UE dążących do zrównania ilości pracujących kobiet i mężczyzn, a dwa lata później została za to wyróżniona.

Więcej informacji o konkursie oraz zgłoszenia na www.diversty.pl.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt