MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Studenci zagraniczni wciąż przyjeżdżają do Szwajcarii pomimo pandemii koronawirusa. Wcześniejsze obawy uczelni, że jesienią zapisze się ich na studia mniej, nie spełniły się. Istotne jest to, że mogą oni nadal wjeżdżać do tego kraju.

Cudzoziemcy stanowią 30% studentów w Szwajcarii według najnowszych danych; 56% doktorantów pochodzi z zagranicy, co stawia ten kraj na drugim miejscu w tej kategorii w OECD. Ale w przeciwieństwie do Stanów Zjednoczonych czy Wielkiej Brytanii zagraniczni studenci nie stanowią istotnego czynnika finansowego. Czesne w Szwajcarii pozostaje niskie, nawet dla cudzoziemców zapisujących się na studia w prestiżowym szwajcarskim federalnym instytucie technologicznym ETH Zurich (około 1546 USD rocznie).

Na Uniwersytecie Genewskim i Università della Svizzera Italiana (USI) we włoskojęzycznym Ticino liczba studentów zagranicznych wzrosła z powodu zapisów większej liczby osób z sąsiedniej Francji i Włoch. Ważną rolę odegrały ciągłość nauczania, dobre rankingi i przychylne doniesienia włoskich mediów o zarządzaniu pandemią w Szwajcarii. Również Uniwersytet we Fryburgu odnotował wzrost liczby studentów zagranicznych w 2020 roku (o około 47% w porównaniu z rokiem poprzednim). Najwięcej studentów przyjechało z Niemiec, Francji i Włoch. Przybyło również 164 studentów z 57 innych krajów. Mniej studentów przyjechało w ramach Erasmus+.

- Oprócz typowych wyzwań związanych z barierami językowymi, wysokimi kosztami utrzymania i biurokracją, zagraniczni studenci stają teraz w obliczu zakazu podróżowania, wymagań testu Covid i kwarantanny po przyjeździe - wyjaśniła prezydent ESN Szwajcaria, Dana Mozaffari - słyszeliśmy również o trudniejszych procedurach administracyjnych dla studentów zagranicznych na niektórych uniwersytetach.

A co z przyszłością? Na całym świecie toczy się wiele dyskusji na temat długoterminowych zmian w mobilności studentów, np. chińscy studenci - którzy stanowią dużą grupę szwajcarskich studentów zagranicznych - decydują się na studia bliżej domu. Co czeka Szwajcarię, to dopiero się okaże.

Opr. MTA

Źródło: https://www.swissinfo.ch

 

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt

mgmgrandmarket.org Рабочее зеркало Vavada casino (volkanmafia.com) и регистрация с бонусами. Способы пополнения, регистрация. immediate bitwave Apteka internetowa - AptekaKocmyrzowska.pl/ z najlepszymi cenami bez recepty Library zlib project z-library Z-Library project