Dyrektor Centrum Mikser Inteligentnych Technologii Wydziału Zarządzania UŁ, dr Dominika Kaczorowska-Spychalska, została zaproszona do Rady Programowej międzynarodowego Centrum Etyki Technologii.
W skład Rady Programowej CET wchodzi kilkanaścioro ekspertów ze świata nauki, biznesu, administracji rządowej i NGO-sów. Wśród nich są m.in. etycy, ekonomiści, informatycy i prawnicy. Nie zapomniano także o głosie osób niepełnosprawnych, których udział w powstawaniu i wdrażaniu przyjaznych człowiekowi innowacji ma istotne znaczenie dla ich efektywności.
Innowacje przyjazne człowiekowi i środowisku to główny cel Centrum Etyki Technologii (CET) – międzynarodowego think tanku utworzonego przy Instytucie Humanites – Człowiek i Technologia. Ośrodek chce wspierać odpowiedzialne budowanie i wykorzystywanie technologii wśród ich twórców i użytkowników.
- I to nasze decyzje ukształtują świat, w którym będą żyły kolejne pokolenia - mówi dr Dominika Kaczorowska-Spychalska – A to wymaga świadomości i odpowiedzialności z naszej strony.
Centrum Etyki Technologii jest odpowiedzią na wyzwania związane z rozwojem technologii cyfrowych. Sztuczna inteligencja, robotyzacja czy Internet Rzeczy to bowiem nie tylko szanse, ale i zagrożenia w różnych obszarach życia społecznego, gospodarczego i politycznego. - Nie możemy pozostawać wobec tych zmian obojętni, bo jesteśmy ich nieodłączną częścią - dodaje dr Dominika Kaczorowska-Spychalska.
CET tworzy przestrzeń dla debaty międzysektorowej i będzie promować międzynarodowe rekomendacje dotyczące etyki technologii. Oprócz tego zamierza także popularyzować metodyki pozwalające na projektowanie technologii zgodnie z wartościami, uczestniczyć w rozwoju współczesnej refleksji na temat etyki technologii.
Źródło: www.uni.lodz.pl