MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Zdecydowana większość absolwentów Wydziału Medycyny Weterynaryjnej SGGW wybiera pracę kliniczną. Opieka lekarsko-weterynaryjna nad zwierzętami polega na leczeniu pacjentów, ale również na szeroko pojętej profilaktyce. Lekarz dbający o zdrowie psa, kota, chomika czy papugi musi umieć sprostać wysokim wymaganiom stawianym przez właścicieli, ponieważ domowi pupile zyskują coraz częściej status pełnoprawnego członka rodziny. Zdobyte w SGGW wykształcenie pozwala lekarzom weterynarii pełnić nie tylko rolę „lekarza pierwszego kontaktu”, ale również chirurga, stomatologa czy okulisty. Pamiętajmy również, że pacjentami lekarza weterynarii są zwierzęta wszystkich gatunków, niezależnie od ich rozmiaru.

Inaczej wygląda praca specjalisty opiekującego się stadami zwierząt liczącymi dziesiątki, setki lub nawet tysiące osobników. Sprawując nadzór zdrowotny nad hodowlą krów, świń, kóz czy drobiu, stosuje się działania profilaktyczne zapobiegające chorobom, jak również leczy zwierzęta, które tego wymagają. Lekarz weterynarii odgrywa też kluczową rolę w zapewnieniu wysokiej jakości i bezpieczeństwa żywności pochodzenia zwierzęcego. To właśnie dzięki prawidłowej opiece nad zwierzętami hodowlanymi, a także nadzorowi nad procesem pozyskiwania i przetwarzania produktów pochodzenia zwierzęcego prowadzonymi przez lekarzy pracującymi w Inspekcji Weterynaryjnej możemy czuć się bezpiecznie, spożywając posiłki zawierające mięso, mleko czy jaja.

Absolwent studiów weterynaryjnych w SGGW jest przygotowany do stawienia czoła również mniej oczywistym pacjentom, takim jak pszczoły, gryzonie, ryby, żółwie i wiele innych. Wybór specjalności zależy jedynie od zainteresowań lekarza oraz doświadczenia zdobytego podczas zajęć na uczelni oraz praktyk studenckich. Do dyspozycji lekarzy weterynarii są również podyplomowe studia specjalizacyjne pozwalające poszerzać kompetencje zawodowe.

Nie każdy lekarz weterynarii wybiera karierę w klinice czy przychodni. Dr hab. Marta Mendel zaznacza, że zdobyte wykształcenie stwarza również wiele innych możliwości. Na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej w Warszawie stale prowadzone są prace badawcze i rozwojowe, które przyczyniają się do postępu nauk weterynaryjnych zarówno w obszarze nauk podstawowych, jak i kierunkowych. Co roku spora grupa absolwentów decyduje się na rozwijanie swoich pasji naukowych, pozostając w macierzystej uczelni lub podejmując pracę w innych placówkach naukowych czy laboratoriach. Lekarza weterynarii nie może zabraknąć również w zakładach farmaceutycznych i agrochemicznych, gdzie współuczestniczy w pracach rozwojowych, badaniach rejestracyjnych oraz w produkcji i ocenie bezpieczeństwa leków, wyrobów medycznych i preparatów pestycydowych. Inną pasjonującą formą wykonywania zawodu lekarza weterynarii jest zaangażowanie w działania na rzecz ochrony środowiska.

Ukończenie studiów na Wydziale Medycyny Weterynaryjnej SGGW gwarantuje zdobycie gruntownego wykształcenia oraz jest przepustką do fascynującego, choć wymagającego świata weterynarii.

 

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt