Matura z niemieckiego – czy jest się czego bać?

Matura z niemieckiego ma opinię trudnej, ale naprawdę nie musi taka być. To egzamin, który kompleksowo sprawdza Twoje kompetencje językowe – według klucza, którego zrozumienie może okazać się pomocne, jeśli zależy Ci na wysokim wyniku. Co dokładnie jest oceniane w poszczególnych zadaniach? Jak należy zaplanować swoją pracę z arkuszem, by maksymalnie wykorzystać czas? Tłumaczymy!

Matura z niemieckiego ma opinię trudnej, ale naprawdę nie musi taka być.

To egzamin, który kompleksowo sprawdza Twoje kompetencje językowe – według klucza, którego zrozumienie może okazać się pomocne, jeśli zależy Ci na wysokim wyniku. Co dokładnie jest oceniane w poszczególnych zadaniach? Jak należy zaplanować swoją pracę z arkuszem, by maksymalnie wykorzystać czas? Tłumaczymy!

Matura z niemieckiego to drugi najchętniej wybierany przez polskich maturzystów egzamin z języka obcego nowożytnego – zaraz po angielskim, który dla większości uczniów wydaje się po prostu najłatwiejszą opcją. Uczeń, który chce przystąpić do matury z niemieckiego, a nie uczęszcza po szkole na dodatkowe kursy, często musi wykonać w domu w ramach przygotowań nieco więcej pracy.

Co musisz wiedzieć o maturze z niemieckiego?

Na maturze z niemieckiego kluczowe jest zrozumienie, co dokładnie podlega ocenie w poszczególnych częściach egzaminu i ile punktów możesz za to zdobyć. Pomyśl o tym jak o każdej innej formie rywalizacji, walce o wysoki wynik w zawodach. Zależy Ci na zwycięstwie – poznaj najpierw zasady gry.

Pisemna matura z niemieckiego składa się zawsze z czterech części:

 1. Rozumienie ze słuchu. Tak, wszyscy kochamy te niemal niemożliwe do zrozumienia nagrania ze starych płyt. Niemniej naprawdę warto w tym miejscu uruchomić pełną koncentrację i na podstawie kilku odsłuchanych dialogów odpowiedzieć na nieszczególnie trudne (choć czasem podchwytliwe!) pytania testowe. Jeśli uzupełnisz tę część dobrze, masz już jakąś 1/4 wszystkich możliwych do zdobycia punktów.
  – Podstawa: 30 proc. wszystkich punktów
  – Rozszerzenie: 24 proc. wszystkich punktów
 2. Czytanie ze zrozumieniem. Bardzo przyjemna forma sprawdzenia tego, czy potrafisz wyciągnąć z wybranego tekstu konkretne informacje. Mogą to być fragmenty jakiegoś artykułu, wpis blogowy, zapiski z czyjegoś pamiętnika. Twoim zadaniem jest załączony tekst przeczytać i odpowiedzieć na pytania zamknięte, do których odpowiedzi znajdziesz... bezpośrednio w tekście.
  – Podstawa: 30 proc. wszystkich punktów
  – Rozszerzenie: 26 proc. wszystkich punktów
 3. Znajomość środków językowych. W tej części matury z niemieckiego jest najmniej miejsca na kreatywność. Albo znasz odpowiedź, albo nie – po prostu. Zadania mają na celu przede wszystkim sprawdzić, jak dobrze znasz zasady gramatyczne, wymagane na danym poziomie biegłości wyrażenia i słownictwo. Uzupełnianie luk w zdaniach, A-B-C-D wielokrotnego wyboru, parafrazowanie zdań... znasz to na pewno.
  – Podstawa: 20 proc. wszystkich punktów
  – Rozszerzenie: 24 proc. wszystkich punktów
 4. Wypowiedź pisemna. Na rozszerzonej maturze z niemieckiego możesz zazwyczaj wybrać pomiędzy rozprawką maturalną a artykułem publicystycznym. Jeśli zdajesz tylko podstawę, polecenie będzie dotyczyło najpewniej listu albo e-maila do kolegi z Niemiec. By napisać naprawdę dobry tekst, poznaj cechy charakterystyczne wszystkich tych form i zastanów się, według jakiego schematu tworzy się każdą z nich.
  – Podstawa: 20 proc. wszystkich punktów
  – Rozszerzenie: 26 proc. wszystkich punktów

Rozprawka maturalna to szansa na punkty

Dobrze skonstruowana rozprawka maturalna naprawdę potrafi nadrobić to, co nie wyszło nam najlepiej we wcześniejszych zadaniach na poziomie rozszerzonym. Jednocześnie jest tą częścią egzaminu, którą w szkole najprawdopodobniej omawiasz z nauczycielem i ćwiczysz najmniej. A szkoda, bo taka wypowiedź pisemna to aż 26 proc. wszystkich możliwych do zdobycia na rozszerzonej maturze z niemieckiego punktów.

Pierwszym krokiem do stworzenia wartościowego tekstu w relatywnie krótkim czasie jest stworzenie sobie „szkicu” rozprawki maturalnej – planu poszczególnych akapitów, w których muszą znaleźć się określone informacje. Pomocne może okazać się też poznanie charakterystycznych zwrotów niezbędnych w tego rodzaju tekście, a także nauczenie się powiązanych z maturą z niemieckiego słówek. Jeśli chcesz wiedzieć więcej, zajrzyj po prostu do naszego tekstu o rozprawce maturalnej.

Matura z niemieckiego – jak dysponować czasem?

W pierwszej kolejności rekomendujemy wziąć się za proste zadania testowe – rozumienie ze słuchu albo czytanie ze zrozumieniem. Obie te części to dobra rozgrzewka i sposób na oswojenie się z arkuszem, a przy tym nie powinny zająć Ci zbyt wiele czasu.

Na maturze z niemieckiego dla większości maturzystów największe wyzwanie stanowią tak naprawdę pytania sprawdzające znajomość środków językowych. To jedyna część egzaminu, w której naprawdę po całości wychodzi to, jak wiele czasu i energii włożyłeś w przygotowanie się. Jeśli zrobiłeś to solidnie i rzeczywiście rozumiesz zasady języka obcego, z którego egzamin właśnie zdajesz, pójdzie szybko. Jeśli nie czujesz się w tego rodzaju zadaniach wystarczająco pewnie – na maturze z niemieckiego zarezerwuj na nie nieco więcej czasu.

Wypowiedź pisemna brzmi groźnie, ale w praktyce zupełnie groźna nie jest. Zarówno rozprawka maturalna, jak i zwykły e-mail po niemiecku wymagają jednak wiedzy o tym, jak prawidłowo je skonstruować. Poszukaj w internecie poradników, przeczytaj kilka przykładowych prac, zapytaj o to swojego nauczyciela albo lektora na kursie językowym. Jeśli parę dni przed maturą z niemieckiego przemyślisz ten temat i ułożysz sobie w głowie (albo na kartce) plan swojej wypowiedzi pisemnej, na samym egzaminie będzie o wiele łatwiej napisać coś sensownego.

I na koniec – maturzysto, dasz sobie radę. A my trzymamy za Ciebie kciuki!

 

Szkoła języka niemieckiego einfach so!
Agnieszka Grzybowska
+48 660 212 410
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.einfachso.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt | E-booki