MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Zawiadomienie o możliwych przeciekach tematów maturalnych z arkuszy egzaminacyjnych z języka polskiego na poziomie podstawowym złożone w środę 5 maja, a dzień później podobne zawiadomienie o ewentualnym przecieku treści arkusza egzaminacyjnego z matematyki na poziomie podstawowym – w związku z tegorocznymi maturami dr Marcin Smolik, dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej, już dwa razy powiadamiał policję i prokuraturę.

W ubiegłym roku podobne zawiadomienie złożone przez dyr. Smolika dotyczyło także egzaminu maturalnego z obu tych przedmiotów. Przypomnijmy: sprawa dotyczyła województwa podlaskiego i wyszukiwanej w Google od rana 8 czerwca 2020 (dzień egzaminu maturalnego z języka polskiego w 2020 r.) frazy "wesele elementy fantastyczne". Dokładny temat ubiegłorocznej matury pojawił się w sieci ok. 7.00 („Jak wprowadzenie elementów fantastycznych do utworu wpływa na przesłanie tego utworu? Rozważ problem i uzasadnij swoje zdanie, odwołując się do podanych fragmentów Wesela”). W kolejnym dniu (9 czerwca 2020 – termin egzaminu z matematyki) w mediach społecznościowych (Twitter oraz Facebook) pojawiły się zdjęcia odpowiedzi na pytania zamknięte z matematyki.

Podobna sytuacja miała miejsce w tym roku, także w województwie podlaskim. We wtorek 4 maja (pierwszy dzień tegorocznych matur) od ok. 7.00 rano Google zanotowało wyraźny wzrost wyszukiwań frazy "ambicje Lalka", a także "ambicja w lekturach" czy "motyw ambicji", czyli słów kluczowych z jednego z tegorocznych tematów wypracowań z arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego. Z kolei wieczorem we wtorek (od godz. 18.30) wzrosło (w całej Polsce) wyszukiwanie w Google frazy "ośmiokąt foremny" (jedno z zadań egzaminacyjnych dotyczyło właśnie tej figury geometrycznej), a w środę na Twitterze pojawiło się zdjęcie odpowiedzi na pytania zamknięte z arkusza egzaminacyjnego z matematyki. Efekt? Choć to właśnie egzamin maturalny z matematyki budzi zawsze największe obawy wśród uczniów, rozwiązanie zadań z arkusza zajęło wielu maturzystom 2021 zaledwie… 20 minut!

Szef CKE w oświadczeniu opublikowanym w środę 5 maja na Twitterze napisał: „W związku przekazywanymi do CKE informacjami dotyczącymi możliwego ujawnienia treści arkusza egzaminacyjnego z języka polskiego i matematyki na poziomie podstawowym przed rozpoczęciem egzaminu z danego przedmiotu przez osoby prawne zobowiązane do ochrony materiałów egzaminacyjnych przed ujawnieniem, uprzejmie informuję, że Centralna Komisja Egzaminacyjna złożyła w tej sprawie doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa do właściwych organów, tj. policji oraz prokuratury”. A w czasie rozmowy z Onetem całą sprawę komentował ostro: Jeżeli rzeczywiście doszło do przecieku, to […] oszukuje nie tylko dyrektor, ale też inni nauczyciele, co jest po prostu niegodne ze wszystkich miar i jest złamaniem przepisów prawa.

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt