MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Do debaty o przyszłości uczelni wobec realnej perspektywy powrotu do stacjonarnych zajęć wezwał jej społeczność w liście otwartym rektor Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach prof. Ryszard Koziołek.

"Wobec postępującego procesu szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2 coraz bardziej prawdopodobny wydaje się powrót, wraz z nowym rokiem akademickim, do rzeczywistego uniwersytetu. Rozpoczynamy rejestrację studentów chętnych przyjąć szczepionkę za pośrednictwem uczelni. Niebawem zmniejszymy też ograniczenia z poziomu +czerwonego+ na +pomarańczowy+. Jeśli liczba zachorowań będzie nadal maleć, to jeszcze w tym semestrze uruchomimy niektóre zajęcia kontaktowe. Odzyskanie realnego uniwersytetu po raz pierwszy od wielu miesięcy wydaje się niemal pewne" – napisał w liście, opublikowanym na stronie internetowej uczelni.

"Czas epidemii dał nam – prócz lęku przed zarażeniem oraz smutku z powodu chorób i odejścia wielu osób – również powód do refleksji nad funkcjonowaniem instytucji publicznych w naszym kraju oraz nad relacjami społecznymi w sytuacji kryzysu globalnego. Podobna refleksja nie powinna omijać uniwersytetu. Zwłaszcza że pandemia zbiegła się z pierwszym rokiem funkcjonowania uczelni po zmianach wprowadzonych przez ustawę 2.0 oraz przez nasze wewnętrzne reformy. Nie mieliśmy więc dość czasu, aby się z nimi oswoić, a tym bardziej wykorzystać je w pełni. Jak również przedyskutować ewentualne korekty i wprowadzić je w życie" – dodał rektor.

Prof. Ryszard Koziołek zachęcił wszystkich członków wspólnoty uniwersyteckiej do namysłu i dyskusji, "w gremiach formalnych i przygodnych", nad zagadnieniem: "Do jakiego uniwersytetu chcielibyśmy wrócić?". "Jeśli uznają Państwo, że efekty tych refleksji i rozmów powinny zostać przekazane także tym z nas, którzy kierują uniwersytetem, czujcie się o to poproszeni" – zaznaczył.

Rektor poinformował też w liście o realizowanych właśnie przez władze uczelni pracach i projektach, w tym o rozpoczętych z inicjatywy uniwersytetu wspólnych z władzami Katowic staraniach o tytuł Europejskiej Stolicy Nauki w 2024 r. Jest on przyznawany przez organizację Euroscience miastom o szczególnej roli w rozwoju nauki. "Mamy za sobą pierwsze rozmowy z przewodniczącym Euroscience prof. Michaelem Matloszem i zostaliśmy zaproszeni do kolejnego etapu negocjacji" – przekazał rektor Koziołek.

Trwają też niezbędne remonty we wszystkich czterech kampusach, a 40 sal dydaktycznych w całym uniwersytecie będzie wkrótce wyposażonych w nowoczesny sprzęt. Władze uczelni zabiegają też o środki na budowę nowej siedziby dla biologii i chemii. Rozpoczęły się prace nad założeniami urbanistycznymi zmian w kampusie katowickim, a niedługo rozpoczną się podobne w odniesieniu do kampusu chorzowskiego.

Od czterech lat śląskie uczelnie współorganizują Śląski Festiwal Nauki Katowice. "Mimo zaledwie kilku edycji Festiwal został uhonorowany nagrodą EUPRIO (European Association of Communication Professionals in Higher Education) oraz wyróżnieniem dla najlepszego zespołu popularyzującego naukę w Polsce. Tegoroczna edycja Festiwalu od początku była zagrożona. Ostatecznie zdecydowaliśmy się zrobić ją w plenerze miasta, wzdłuż brzegów Rawy. Rozpoczynamy tym samym dyskusję i pracę nad rewitalizacją tych terenów, które – mam nadzieję – doprowadzą do stworzenia wspólnie z Urzędem Miasta Bulwarów Akademickich jako kluczowej części Strefy Nauki. W parze ze Strefą Kultury określi ona nowy charakter tej części miasta" - podsumował rektor Uniwersytetu Śląskiego.

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt