MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Mrożąca krew w żyłach historia samolubnych genów, nieodgadnione tajemnice liczb doskonałych, czy zadziwiające wędrówki sprytnych aminokwasów. 23 lutego br. w Centrum Nauki Kopernik odbędzie się półfinał konkursu FameLab, w którym zmierzy się 25 naukowców z całej Polski. Badaczki i badacze będą mieli zaledwie 3 minuty, by opowiedzieć o swoich naukowych zainteresowaniach.

Wstęp na półfinał jest wolny.

Od Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, przez toruńskie Centrum Astronomiczne i Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie, po politechniki, akademie medyczne i uniwersytety z całej Polski. W tym roku informacja o FameLabie – międzynarodowym konkursie skierowanym do badaczek i badaczy związanych z naukami ścisłymi, przyrodniczymi, medycznymi, rolniczymi lub technicznymi – nie ominęła chyba żadnej jednostki naukowej w kraju. Z ponad 60 osób, które przesłały swoje zgłoszenia, do półfinału zostało zakwalifikowanych 25 (9 kobiet i 16 mężczyzn), z Warszawy, Krakowa, Torunia, Sosnowca, Katowic, Łodzi, Sztokholmu, Gdańska i Częstochowy. Wśród półfinalistów znaleźli się: 1 doktor habilitowany, 4 doktorów, 1 doktor inżynier, 10 osób z tytułem magistra, 5 – magistra inżyniera i 4 – licencjata.

Naukowe „Freaki”

Wśród osób, które przesłały swoje zgłoszenia znaleźli się m.in.: fani historii kryminalnych, badający motywy migracji i działania samolubnych gangów genów, miłośnicy zwierząt, zajmujący się farmakologią leków depresyjnych i procesami neurodegeneracyjnymi, czyli... próbujący rozweselić myszy i zapewnić im lepszą starość, minimaliści pracujący nad bardzo prostymi modelami bardzo skomplikowanych rzeczy, czy racjonalni pedagodzy wierzący, że wszystko, co robią żywe istoty, da się wytłumaczyć w kategoriach podskakiwania i wiercenia się atomów.

Reprezentowani byli również „masochiści”, którzy w jednym zdaniu podsumowali swoją codzienną pracę: Pracuj dwa razy więcej niż reszta świata, zarabiaj połowę tego, co oni, odnoś porażki w 99% przypadków i bez cienia żalu oddaj całe swoje życie dla 1% przypadków, kiedy jesteś bliżej zrozumienia, o co w tym wszystkim chodzi.

Wśród półfinalistów znalazł się także filozof-hobbysta, który w swoim konkursowym zgłoszeniu zawarł refleksję: Cudownie jest dojść do momentu, w którym się rozumie.

Półfinały w Koperniku!

25 zwycięzców pierwszego etapu będzie można zobaczyć podczas półfinału FameLabu, który odbędzie się 23 lutego w godzinach 13.00-18:30 w Centrum Nauki Kopernik. Wystąpienia uczestniczek i uczestników oceniać będzie jury – z 25 osób do finału konkursu zostanie wybranych 10.

W skład jury wchodzą: światowej sławy astrofizyk prof. Marek Abramowicz, zajmujący się m.in. teorią względności, czarnych dziur i teorią figur równowagi gwiazd; kulturoznawca dr Jacek Wasilewski, badający konstruowanie przekazów społecznych i kreację znaczeń; zastępczyni dyrektora Centrum Nauki Kopernik, dziennikarka i popularyzatorka nauki, Irena Cieślińska; dziennikarz i publicysta, Piotr Najsztub oraz Monika Koperska, zwyciężczyni ubiegłorocznej polskiej edycji konkursu, zdobywczyni 2. miejsca i Nagrody Publiczności podczas międzynarodowego finału FameLabu. Półfinał oraz Galę Finałową poprowadzi Jan Wróbel – znany historyk i publicysta.

Czym jest Famelab?

FameLab to konkurs, w którym w szranki stają naukowcy prowadzący badania w zakresie nauk ścisłych, przyrodniczych, medycznych, rolniczych lub technicznych. Ich zadaniem jest zaprezentowanie swojej pracy naukowej w sposób jak najbardziej atrakcyjny i zrozumiały. Nie jest to proste zwłaszcza, że każdy uczestnik ma na to jedynie 3 minuty. W wystąpieniu może użyć dowolnych rekwizytów, o ile jest w stanie samodzielnie wnieść i obsłużyć je na scenie, nie posługując się jednak pomocami multimedialnymi. Liczy się poprawność merytoryczna wystąpienia, umiejętność jasnego wytłumaczenia naukowych zagadnień oraz interesujący sposób prezentacji.

Zdobywczyni lub zdobywca pierwszego miejsca weźmie udział w międzynarodowym finale konkursu, odbywającym się w Cheltenham w Wielkiej Brytanii, będącym częścią Cheltenham Science Festival. Otrzyma także nagrodę pieniężną (30 000 PLN na cele naukowe i 5 000 PLN na dowolne wydatki).

Kalemdarium:

  • Półfinały: 23 lutego 2013 r., Centrum Nauki Kopernik;
  • Warsztaty MasterClass: 6-7 kwietnia 2013 r.;
  • Finał krajowy: 11 maja 2013 r., Centrum Nauki Kopernik;
  • Finał międzynarodowy: 4-9 czerwca 2013 r., Cheltenham, Wielka Brytania.

Więcej o konkursie na: www.famelab.org.pl.

 

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt