MegaBaza edukacyjna Perspektywy®W Centralnej Bibliotece Rolniczej w Warszawie podczas międzynarodowej konferencji naukowej zainaugurowano działalność Collegium Intermarium, uczelni założonej przez Ordo Iuris. Pierwsi studenci rozpoczną studia w jej murach już w październiku.

Obecny na inauguracji minister kultury Piotr Gliński podkreślił, że powołanie uczelni jest niezwykle ważną inicjatywą, stanowiącą odpowiedź na zagrożenie dla wolności i słowa w środowisku akademickim oraz w świecie współczesnym, co stanowi obecnie ogromne wyzwanie. - Istota Collegium Intermarium polega na tym, że uczelnia odwołuje się do klasycznych tradycji także związanych z polską historią, ale i z historią międzymorza i historią europejską – powiedział minister.

Minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek w mocnych słowach ocenił obecną sytuację: Dziś nie szaleje modernizm tylko postmodernizm, nie marksizm tylko neomarksizm, ale wszystko zanurzone jest w tej samej absurdalnej ideologii. Jednocześnie odniósł się do postępowań dyscyplinarnych względem wykładowców o prawicowych poglądach, jakie miały miejsce w ostatnim czasie. - Jakoś dziwnie się składa, że wszystkie te osoby albo odwołują się do chrześcijaństwa, albo do idei konserwatywnych, a wśród tych kilkudziesięciu osób nie ma ani jednej, która by była stawiana do odpowiedzialności za głoszenie tez lewicowych, lewackich, lewicowo-liberalnych – podkreślił.  Jego zdaniem Collegium Intermarium ma kształcić elity, które będą stać na straży wolności słowa i przekonań.

Tymoteusz Zych, rektor Collegium Intermarium, wiceprezes Ordo Iuris mówił: Musimy na nowo odkryć rzymską ideę prawa, która łączy to co powszechne z tym, co partykularne, rozpoznaje znaczenie prawa narodów, prawa naturalnego, ale też pięknej różnorodności tradycji poszczególnych krajów.

W konferencji  udział biorą m.in. były prezydent i premier Czech Vaclav Klaus, minister sprawiedliwości Węgier Judit Varga, Caroline Cox z brytyjskiej Izby Lordów, doradczyni Jana Pawła II księżna Ingrid Detter de Frankopan.

 

W Collegium Intermarium studenci będą mogli kształcić się na prawie (stacjonarnych jednolitych studiach magisterskich). Ponadto będą mogli podjąć studia na kierunkach podyplomowych takich jak: Europa klasyczna: polityka - kultura - sztuka debaty, Polityka rodzinna w samorządzie, Zarządzanie organizacjami pozarządowymi, Nowoczesne metody dowodowe. Uczelnia ma także ofertę dla cudzoziemców - dwuletnie, anglojęzyczne studia magisterskie na kierunku International Human Rights Law LL.M. Każdy student będzie się uczył w systemie tutoringu, pod opieką doświadczonego mentora - pracownika naukowego z Polski lub zagranicy

W Collegium ma wykładać m.in. szwedzka profesor prawa, księżna Ingrid Frankopan (obejmie Katedrę Prawa Międzynarodowego), amerykański prawnik Stephen Baskerville związany z prawicową uczelnią z Wirginii (obejmie Katedrę Nauki o Państwie Wydziału Prawa).

Więcej: https://collegiumintermarium.org/

28.05.2021

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt