MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Lucian Blaga University of Sibiu (ULBS) będzie pierwszą instytucją szkolnictwa wyższego w Rumunii, która od nowego roku akademickiego będzie oferować opcję płatności w kryptowalutach. Z takiej formy będzie mogło skorzystać 11 000 studentów. Jest to projekt pilotażowy.

Taka decyzja nastąpiła w wyniku współpracy uczelni ze start-upem Elrond z siedzibą w Sybinie. Elrond, założony przez lokalny zespół badaczy, przedsiębiorców i programistów, chce ulepszyć istniejące platformy blockchain, takie jak Bitcoin i Ethereum, używając zwykłych komputerów zamiast procesorów. Płatności w wirtualnej walucie na uniwersytecie będą dokonywane w Elrond, czyli EGLD - kryptowalutach opracowanych przez start-up.

Oprócz wspierania lokalnych przedsiębiorców, uczelnia chce również usprawnić procesy administracyjne poprzez cyfryzację. Prorektor uniwersytetu, prof. Adrian Pascu, powiedział, że uniwersytet jest bardziej zainteresowany korzyściami płynącymi z blockchain niż samymi kryptowalutami. - Uważamy, że uniwersytety przodują w badaniach w każdej dziedzinie i że najnowsze technologie są opracowywane i muszą być walidowane przez naukowców powiązanych z takimi instytucjami – podkreśla Pascu. - Nie obsługujemy konkretnej wirtualnej waluty, ale wspieramy technologię blockchain, która może być używana nie tylko w przypadku kryptowalut, ale także w innych obszarach, takich jak szyfrowanie danych - dodał. Zgodnie z planami uczelnia zamieni tokeny EGLD na rumuńskie lei za pośrednictwem procesora płatności bez dodatkowych opłat dla studentów, unikając przy tym tradycyjnych opłat bankowych.

Jak dotąd studenci przyjęli projekt pozytywnie. - Młodzi ludzie chętnie sięgają po nowe pomysły, gdy tylko się pojawiają, a najnowsze technologie nie są im obce. W rzeczywistości wielu z nich decyduje się na inwestycje w waluty cyfrowe - powiedział Pascu.

Opr. MTA

Źródło: https://www.euronews.com

15.05.2021

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt