MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Prof. Zbigniew Chojnowski z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UWM został członkiem rady programowej Instytutu Literatury w Krakowie.

Prof. Chojnowskiego z Instytutu Literaturoznawstwa na Wydziale Humanistycznym UWM do rady programowej instytutu wytypowało środowisko krytyków i twórców literatury. Na czym będzie polegać jego praca w radzie programowej Instytutu?

- Jestem członkiem szeregowym i uczestniczę w tym, co dzieje się w instytucie. W pierwszej kolejności chcemy przygotować program działania instytutu i jego strategię. Zamierzamy ożywić czytelnictwo wśród młodych - 20-30-latków oraz zachęcić ich do pisania. Może to będzie konkurs na dziennik lub dokument tekstowy. Chodzi nam o takich, którzy czują potrzebę wypowiedzenia się na tematy współczesne. Mam pomysł na ożywienie kontaktu instytutu z polskimi szkołami. Jako rada jesteśmy poza tym zgodni co do tego, że ze świadomości społecznej wypadają już twórcy literatury z 2. połowy XX wieku, np. Grochowiak czy Różewicz. Wielu młodych nie wie, kim oni byli. Dlatego jesteśmy za tym, aby przywrócić ich do obiegu – mówi prof. Chojnowski.

Działaniem, które ma się przyczynić do tego, będzie „Kanon literatury polskiej po 1945 r.” nad którym już instytut pracuje. Profesor Chojnowski niezależnie od tych działań zobowiązał się osobiście do pomocy przy organizacji 2 konferencji naukowych jeszcze latem tego roku, w tym jednej poświęconej właśnie Różewiczowi. Zapowiedział także wydanie do końca roku 2022 r. monografii poety Leszka Aleksandra Moczulskiego, pochodzącego z Suwałk.

 Prof. Zbigniew Chojnowski kieruje Instytutem Literaturoznawstwa UWM. Bada literaturę XX i XXI wieku. Koncentruje się na zagadnieniach poezji, ideach poezji, problemach tożsamościowych, literaturze PRL i emigracyjnej, wyobraźni religijnej, geopoetyce, nowym regionalizmie. Opublikował 13 monografii. Zredagował lub współredagował 7 tomów prac zbiorowych. Opracował 11 antologii literackich. Przedstawił referaty na ponad 100 konferencjach międzynarodowych i krajowych. Wygłosił ponad 200 prelekcji o literaturze. Członek: Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, Towarzystwa Literackiego im. Adama Mickiewicza i Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego. Członek Komitetu Nauk o Literaturze PAN od 2015 r.

Źródło: www.uwm.edu.pl

2.06.2021

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt