MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Większość przyszłych studentów zagranicznych jest skłonna zaszczepić się przeciwko koronawirusowi. 74% respondentów badania QS rozważyłoby szczepienie w zamian za uzyskanie paszportu szczepionkowego. Ten aspekt może mieć wpływ na szybszy powrót do zajęć stacjonarnych.

Potencjalni studenci zagraniczni nie wykazują większych wątpliwości co do przyjęcia szczepionki. 68% stwierdziło, że zdecydowałoby się na takie rozwiązanie, gdyby im ją zaoferowano. Tylko 9% odpowiedziało negatywnie, a 23% waha się. 41% respondentów twierdzi, że przyjęliby szczepionkę, gdyby uniwersytet tego wymagał.

Chociaż koncepcja paszportów szczepionkowych jest nieco kontrowersyjna, prawie trzy czwarte potencjalnych studentów z zagranicy, których zapytano o tę perspektywę, zaakceptowało ten pomysł. Biorąc pod uwagę, że 74% respondentów rozważyłoby uzyskanie paszportu szczepionki po jej otrzymaniu, pojawiają się pytania dotyczące tego, czy instytucje szkolnictwa wyższego mogą wykorzystać te informacje do przyspieszenia powrotu do stacjonarnego nauczania.

Jednym z potencjalnych wyzwań związanych z wymaganiem pozytywnego statusu szczepień od przyszłych studentów zagranicznych w celu wyjazdu za granicę na studia jest to, że wskaźnik szczepień i to, kiedy każda grupa demograficzna jest szczepiona, może drastycznie różnić się w zależności od kraju. Jeśli w przyszłości instytucje szkolnictwa wyższego będą wymagać paszportów szczepionek, instytucje te będą musiały zapewnić, że żaden student nie będzie pokrzywdzony w wyniku ich wprowadzenia w danym kraju. 51% potencjalnych studentów zagranicznych jest otwartych na wybraną przez siebie uczelnię, która wymaga paszportu szczepionkowego przed podróżą do miejsca docelowego, podczas gdy 25% jest niepewnych, a 24% jest przeciwnych propozycji.

Potencjalni studenci zagraniczni postrzegają Stany Zjednoczone jako kraj, który najlepiej poradził sobie z wprowadzeniem szczepionek. Na drugim miejscu znalazła się Wielka Brytania - 11% ankietowanych potencjalnych studentów z zagranicy podkreśliło skuteczność tego państwa. Na trzecim miejscu wymieniają Nową Zelandię.

Dla 21% respondentów perspektywa szczepienia skłoniła ich do rozpoczęcia studiów wcześniej niż planowano, a to sugeruje, że perspektywa otrzymania szczepionki może napawać optymizmem w odniesieniu do podróży międzynarodowych.

42% studentów zagranicznych będzie czuło się najbardziej komfortowo z wyjazdem za granicę na studia, kiedy kampusy będą całkowicie otwarte. 38% wskazuje, że ich komfort będzie uzależniony od stopnia dostępności szczepionki w danym kraju. Większość potencjalnych studentów zagranicznych (54%) ponownie rozważyła swoje plany studiów za granicą w oparciu o sposób, w jaki rządy w niektórych krajach poradziły sobie z koronawirusem.

Opr. MTA

Źródło: QS „How international students are adapting their study plans amid vaccine rollouts and varying suport”

10.06.2021

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt