MegaBaza edukacyjna Perspektywy®10 czerwca amerykański prezydent Joe Biden i brytyjski premier Boris Johnson ogłosili ważny dokument - The New Atlantic Charter - wyznaczający najważniejsze zasady, jakimi powinien kierować się Zachód, by sprostać głównym wyzwaniom przed jakimi stoi świat, takimi jak zmiany klimatyczne, międzynarodowe zmagania na polu technologii i obrona demokracji. Fundamentalna rola w rozwiązywaniu tych wyzwań przypadnie badaniom i nauce.

Oczekiwania wobec nauki określone zostały w punkcie czwartym Nowej Karty Atlantyckiej, gdzie przywódcy USA i Wielkiej Brytanii postanawiają: „wykorzystać i chronić naszą innowacyjną przewagę w nauce i technologii, aby wspierać nasze wspólne bezpieczeństwo i zapewniać miejsca pracy; otwierać nowe rynki; promować rozwój i wdrażanie nowych standardów i technologii wspierających wartości demokratyczne; nadal inwestować w badania dotyczące największych wyzwań stojących przed światem; oraz wspierać globalny zrównoważony rozwój.”

Sam fakt nazwania wspólnego oświadczenia Nową Kartą Atlantycką nadaje mu wielką wagę historyczną - odwołując się do pierwszej Karty Atlantyckiej przyjętej w 1941 roku przez prezydenta USA Franklina Roosevelta i brytyjskiego premiera Winstona Churchilla na pokładzie okrętu wojennego na Oceanie Atlantyckim. Pierwsza Karta choć - podobnie jak nowa - liczyła tylko osiem punktów, wyznaczyła najważniejsze zasady, które ukształtowały świat i stosunki międzynarodowe po II Wojnie Światowej, m.in. zapowiedziała powstanie takich ważnych instytucji jak NATO i ONZ.

Pełny tekst „The New Atlantic Charter”:

https://www.whitehouse.gov

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt