MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Rejestracja na studia na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu trwa do 12 lipca. Jak dotąd zgłosiło się ponad 4 700 osób. Jakie są najlepiej oceniane w skali kraju kierunki i co nowego czeka studentów pierwszego roku od października?

Studiując na Uniwersytecie Medycznym we Wrocławiu można zostać nie tylko lekarzem. Kandydaci mogą wybierać wśród 10 kierunków prowadzonych w języku polskim i 2 kierunków w języku angielskim: farmacji, analityki medycznej, dietetyki, fizjoterapii, zdrowia publicznego, ratownictwa medycznego, pielęgniarstwa, położnictwa oraz kierunków lekarskiego i lekarsko-dentystycznego prowadzonych zarówno po polsku, jak i po angielsku w ramach English Division.

Co nowego od przyszłego roku akademickiego?

Zmianie ulega program studiów na kierunku lekarskim. Jego podstawowe założenie to nacisk na praktyczną naukę zawodu, najpierw w nowoczesnym Centrum Symulacji Medycznej, a następnie podczas zajęć z pacjentami. Program zaplanowano tak, by już podczas zdobywania wiedzy z nauk podstawowych, łączyć ją z elementami wiedzy klinicznej. Natomiast wszyscy adepci dietetyki od 1. października studiować będą na Wydziale Farmaceutycznym, wspólnie z farmaceutami i analitykami medycznymi, a nie tak jak dotychczas na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

Za półmetkiem rejestracji

Łącznie na wszystkich poziomach i formach studiów UMW przygotowało niemal 2 000 miejsc dla nowych studentów. Jest to liczba porównywalna do zeszłego roku. Zmiana dotyczy głównie kierunku lekarskiego, na którym względem ubiegłej rekrutacji zwiększono limit przyjęć o 30 na studiach stacjonarnych i ok. 40 na studiach niestacjonarnych.

Aktualnie otwarty jest nabór na wszystkie kierunki I stopnia i jednolite magisterskie, prowadzone w formie stacjonarnej oraz na studia niestacjonarne na Wydziale Nauk o Zdrowiu.

- Łącznie zarejestrowało się już ponad 4 700 osób. Nie wszyscy zdeklarowali jeszcze kierunek, na który chcą aplikować. Decyzję będą musieli podjąć po uzyskaniu wyników matur 5 lipca. Spośród tych, którzy już wybrali kierunek niemal połowa zdecydowała się na kierunek lekarski – komentuje aktualny stan rekrutacji Anna Tumidajewicz z Działu Marketingu UMW.

Dla kandydatów ze świadectwem zagranicznym rejestracja zakończy się 5 lipca, a dla tych z polską maturą 12 lipca. Pierwsze listy rekrutacyjne pojawią się za 3 tygodnie, 14 lipca na stronie internetowej rekrutacji: www.rekrutacja.umed.wroc.pl .

Kierunki docenione w rankingu Perspektyw

Ranking kierunków Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy” porównał poziom prowadzenia kierunków przez uczelnie, które je oferują. W przypadku 3 z nich UMW znalazło się na podium. Zajęliśmy 3. miejsca w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i zdrowia publicznego.
Czym zajmuje się ten ostatni? Zdrowie publiczne to kierunek interdyscyplinarny, łączący kompetencje z dziedzin nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych i humanistycznych. Studenci zdobywają wiedzę o człowieku i jego zdrowiu, a jednocześnie o finansowaniu jednostek ochrony zdrowia, organizacji i zarządzaniu nimi oraz o epidemiologii i profilaktyce chorób. W tym roku w obszarze nauki jakim jest zdrowie publiczne Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu po raz pierwszy został ujęty na prestiżowej Liście Szanghajskiej.

Wybierając kierunek dla siebie warto rozważyć farmację. W kwietniu tego roku weszła w życie Ustawa o zawodzie farmaceuty, która utwierdziła status tego zawodu jako zawodu medycznego i zapewniła dodatkowe uprawnienia. Na mocy ustawy osoby, które ukończą farmację będą miały rozszerzone kompetencje.

Studia nie tylko dla tegorocznych maturzystów

Dla osób, które chciałyby się przekwalifikować, Wydział Nauk o Zdrowiu UMW proponuje np. pielęgniarstwo w formie 3,5-letnich studiów licencjackich niestacjonarnych.

- Pielęgniarstwo jest zawodem medycznym, na który panuje zdecydowanie największe zapotrzebowanie na rynku pracy, a nasi absolwenci mają wybór wśród naprawdę wielu ofert w całym regionie. Od kilku lat obserwujemy wśród kandydatów na UMW wzrost zainteresowania pielęgniarstwem również wśród mężczyzn – komentuje Anna Tumidajewicz.

 Drugą możliwością są studia II stopnia na kierunku zdrowie publiczne, na które mogą aplikować m.in. osoby z dyplomem licencjata z zakresu nauk medycznych, o zdrowiu, społecznych i ekonomicznych.

W razie pytań dotyczących oferty studiów i przebiegu rekrutacji można je kierować do Anny Tumidajewicz, Dział Marketingu UMW Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript..

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt