MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Prof. Marek Krawczyk, wybitny naukowiec i chirurg, członek Kapituły Rankingu Szkół Wyższych Perspektyw, były rektor WUM, otrzymał tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie.

Z wnioskiem o nadanie tytułu doktora honoris prof. Markowi Krawczykowi wystąpili profesorowie Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu Jagiellońskiego Collegium Medicum. Senat uczelni przyznał to najwyższe wyróżnienie uniwersyteckie w szczególności za stworzenie największego w Polsce i jednego z największych w Europie ośrodka transplantacyjnego wątroby, pionierskie zabiegi w chirurgii wątroby i transplantologii tego narządu, a także wybitne osiągnięcia naukowe, doświadczenie, wiedzę oraz zdolności organizacyjne.

Prof. Marek Krawczyk dziękując za przyznane wyróżnienie oznajmił, „że stając się członkiem społeczności akademickiej krakowskiej uczelni będzie zawsze czynił dobro na jej rzecz i działał z myślą, że ta i inne uczelnie są przybytkami czystej nauki, dążącymi do osiągnięcia prawdy”.

Prof. dr hab. n. med. Marek Krawczyk, rektor dwóch kadencji Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego (2008-2016) jest jedną z najważniejszych postaci polskiej medycyny. To wybitny specjalista w dziedzinie chirurgii ogólnej i onkologicznej oraz transplantologii klinicznej. Wprowadził na polski grunt innowacyjne zabiegi i operacje, m.in. pierwszą laparoskopową cholecystektomię, pierwsze pobranie fragmentu wątroby od ojca dla chorego dziecka i pierwsze przeszczepienie wątroby od dawcy żywego dla biorcy dorosłego.

Jest laureatem wielu nagród i odznaczeń krajowych oraz zagranicznych. Wśród nich jest medal Pro Ecclesia et Pontifice przyznany przez papieża Franciszka (2019), francuski Order Palm Akademickich (2014), Krzyż Komandorski Orderu Odrodzenia Polski (2016), członkostwo honorowe Towarzystwa Chirurgów Amerykańskich (2019) i wielu innych towarzystw naukowych polskich i zagranicznych.

Perspektywy serdecznie gratulują prof. Markowi Krawczykowi tego zaszczytnego wyróżnienia!

Źródło: Nauka PAP w Polsce

22.06.2021

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt