MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Zanim wejdziemy od września w Nowy Rok Akademicki, trzeba się naradzić, co należy zrobić, aby polskie uczelnie były lepiej widoczne w światowej Akademii. A oznacza to również - zajmowały wyższe pozycje w międzynarodowych rankingach.

Taki jest właśnie cel konferencji Polskie uczelnie w światowej perspektywie – Rankingi a strategiczne zarządzanie szkołą wyższą, na którą zapraszamy 15-16 lipca do Warszawy. Uwaga: to nie będzie kolejny Zoom, ani inny online! Zapraszamy jak najbardziej realnie, do realnej Warszawy, na konferencję „w realu”. Będą „żywi ludzie” – również z zagranicy! Plus elita polskiego świata akademickiego i tematy z grupy „to be or not to be”… Na tym spotkaniu trzeba być! Są ku temu ważne powody.

Celem konferencji - organizowanej przez Fundację Edukacyjną „Perspektywy” w ramach International Visibility Project (IntVP), program DIALOG - jest analiza europejskiego i światowego wymiaru funkcjonowania polskich uczelni oraz budowa ich międzynarodowej postrzegalności (visiblity). Będziemy dyskutować o działaniach mających na celu polepszenie pozycji polskich uczelni w rankingach światowych, umacnianiu badań naukowych, uniwersytetach europejskich, akredytacjach międzynarodowych i ewaluacji działalności naukowej – czyli o wszystkim, co się dzieje na styku naszego szkolnictwa wyższego ze światem. Strona konferencji: www.perspektywy.org/warsaw2021

Konferencja odbędzie się pod honorowym patronatem Ministra Nauki i Edukacji. Otworzą ją i będą uczestniczyć w obradach prof. Włodzimierz Bernacki, sekretarz stanu w MEiN oraz prof. Arkadiusz Mężyk – przewodniczący KRASP, rektor PŚl.

Podczas konferencji wystąpi grono światowej rangi specjalistów ds. rankingów, m.in. Phil Baty, Chief Knowledge Officer w Times Higher Education, Lu Wang, menedżerka ds. rankingów w ShanghaiRanking Consultancy, Bob Morse, dyrektor ds. badań danych w US News & World Report, Andrew MacFarlane z Quacqarelli Symond (QS) oraz Gero Federkeil, szef U-Multirank.

Refleksjami o przyszłości szkolnictwa wyższego po pandemii podzielą się prof. Lauritz B. Holm-Nielsen, szef panelu ekspertów IDUB, b. rektor Uniwersytetu w Aarhus (Dania), prof. Mirko Degli Esposti, I prorektor Uniwersytetu w Bolonii (Włochy) i Alex Usher, prezydent HESA (Kanada).

Swoim doświadczeniem podzielą się rektorzy i profesorowie czołowych polskich uczelni – m.in. prof. Bogumiła Kaniewska, rektorka UAM, prof. Krzysztof Jóźwik, rektor PŁ, prof. Marek Pawełczyk– przewodniczący Komitetu Polityki Naukowej, prorektor PŚ, prof. Piotr Stepnowski – rektor UG, prof. Teofil Jesionowski, rektor PP, prof. Błażej Skoczeń, przewodniczący KEN, prof. Jarosław Górniak, prorektor UJ, prof. Izabella Pisarek – prorektor UO, prof. Stanisław Kistryn – b. prorektor UJ, Joanna Osiejewicz, pełnomocnik rektora UW ds. umiędzynarodowienia i inni.

Wykład wprowadzający – keynote speech: Globalna superliga – dlaczego warto być wśród 1000 najlepszych uczelni badawczych na świecie wygłosi prof. Marek Kwiek, kierownik Centrum Badań nad Polityką Publiczną UAM. Komentatorką podczas sesji będzie dr Anna Budzanowska, przewodnicząca Rady ds. Planu dla Pracy i Rozwoju przy MRPiT.

Po zakończeniu pierwszego dnia obrad wręczone zostaną nagrody ELSEVIER Research Impact Leaders 2020, honorujące uczelnie wnoszące największy wkład w budowanie prestiżu polskiej nauki na świecie.

Udział w konferencji jest bezpłatny, ale ze względu na ograniczoną liczbę miejsc na sali obrad, pierwszeństwo udziału w części „fizycznej” konferencji mają uczelnie uczestniczące w International Visibility Project (IntVP). Osoby z innych uczelni, zainteresowane udziałem w konferencji „w realu”, poinformujemy mailem o możliwości takiego uczestnictwa w ciągu kilku dni od rejestracji. Nie ma za to oczywiście ograniczeń w rejestracji osób, które planują uczestnictwo w obradach w formule zdalnej.

Konferencja – prowadzona w języku polskim i angielskim - odbędzie się w hotelu Crowne Plaza w Warszawie, Rondo Daszyńskiego 2. Koszty ew. noclegów uczestnicy pokrywają we własnym zakresie.

Rejestracja: https://perspektywy.org/warsaw2021/rejestracja/

Zapraszamy serdecznie do udziału w konferencji „Polskie uczelnie w światowej perspektywie” – ostatnim tej klasy wydarzeniu w Polsce w kończącym się roku akademickim 2020/21, a zarazem pierwszym przeprowadzanym po dziesięciu miesiącach w formule „stacjonarnej”! Do zobaczenia 15-16 lipca!

 

Z poważaniem!

Waldemar Siwiński
Prezes Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”
Kierownik „International Visibility Project”

 

Dodatkowe informacje:
Magdalena Chróstna,
tel. 509 109 338,
e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt