MegaBaza edukacyjna Perspektywy®Blisko 9,5 mln zł z Agencji Badań Medycznych otrzymał Uniwersytet Medyczny w Lublinie na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych. Ośrodek wejdzie w skład Polskiej Sieci Badań Klinicznych, która ma na celu m.in. zwiększenie dostępu do innowacyjnych terapii dla pacjentów.

Minister zdrowia Adam Niedzielski uczestniczył w uroczystym przekazaniu środków finansowych dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

"To jest projekt szalenie innowacyjny, w którym nadganiamy przyciąganie kapitału, który poszukuje miejsc, gdzie można prowadzić na szeroką skalę badania kliniczne" - zaznaczył.

Minister podkreślił, że w efekcie będzie to stanowić z jednej strony realne wzmocnienie finansowe dla systemu opieki zdrowotnej, a z drugiej zapewni pacjentom dostęp do nowoczesnych technologii. "To jest istota powołania tego ośrodka w Lublinie jako jednego z 16 w kraju" – dodał Niedzielski.

Dotychczas Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 150 mln zł na stworzenie wyspecjalizowanych Centrów Wsparcia Badań Klinicznych, z czego 54 mln zł w ramach ostatniego konkursu. Uniwersytet Medyczny w Lublinie otrzymał ok. 9,5 mln zł na utworzenie Centrum Wsparcia Badań Klinicznych.

"Jestem przekonany, że jest to inwestycja, która zwróci się po wielokroć. I to nie tylko w kwestii ekonomicznej (..), ale przede wszystkim zwróci się również z punktu widzenia pacjentów, którzy będą korzystali z nowoczesnych rozwiązań, technologii, badań klinicznych" - zauważył prezes Agencji Badań Medycznych Radosław Sierpiński.

Rektor Uniwersytetu Medycznego w Lublinie Wojciech Załuska zaznaczył, że Centrum Wsparcia Badań Klinicznych przyczyni się do lepszego prowadzenia badań komercyjnych i niekomercyjnych. "Da nam to narzędzie do (...) wpisania się w program narodowego leczenia onkologicznego, ponieważ wiele potencjalnych leków badanych od pierwszej do czwartej fazy klinicznej będzie w tym ośrodku również badanych – dodał Załuska.

Inicjatywa stworzenia Centrów Wsparcia Badań Klinicznych ma na celu lepszą koordynację badań klinicznych w Polsce, co ma przyczynić się do zwiększenia dostępu do nowoczesnych, innowacyjnych terapii dla pacjentów, częstszego wyboru przez sponsorów ośrodków badawczych w Polsce, a także wzrostu liczby realizowanych badań. Zadaniem Polskiej Sieci Badań Klinicznych jest również zapewnienie jednolitego standardu realizacji badań klinicznych, wysokiej jakość obsługi pacjentów oraz zwiększenia liczby badań klinicznych.

 

Źródło: https://naukawpolsce.pap.pl

4.07.2021

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt