MegaBaza edukacyjna Perspektywy®„Do czego ta matma?” to nowa inicjatywa, podjęta przez przedsiębiorstwa z branży IT i łódzkie uczelni należące do ICT Polska Centralna Klaster. Cykl klipów, zainaugurowany w lipcu 2021, będzie poświęcony praktycznej stronie matematyki, pokazując ją na przykładach projektów i rozwiązań stosowanych w łódzkich firmach IT.

Dzisiejsza gospodarka, nowoczesne e-usługi, rozwiązania z zakresu sztucznej inteligencji czy digitalizacji wymagają coraz większej liczby specjalistów z obszaru STEM (ang. Science, Technology, Engineering, Mathematics – akronim od nauka, technologia, inżynieria i matematyka), będących w stanie pracować w różnych, często przenikających się branżach.

Pierwszy klip z cyklu „Do czego ta matma” powstał we współpracy Politechniki Łódzkiej i firmy Harman, lidera w dziedzinie technologii samochodowej oraz innowacyjnych rozwiązań audio będącej właścicielem takich marek jak JBL i Harman Kardon. Studenci z PŁ i inżynierowie z firmy Harman pokazali, że znajomość zastosowań matematyki jest niezbędna w projektach z zakresu car audio, które realizuje łódzki oddział firmy dla takich marek jak Mercedes czy BMW.

Matematyka niesłusznie wydaje się przedmiotem oderwanym od praktycznych zastosowań. Wręcz przeciwnie, jej nauczanie może przebiegać w faktycznym związku z rozwiązaniami, nad którymi pracują specjaliści z firm informatycznych z klastra. Współpraca w tym zakresie, na linii uczelnie, firmy i studenci pozwoli pokazać uczniom szkół średnich i studentom już na początku studiów jak istotna w karierze zawodowej może okazać się „ta nudna matma”.

Wbrew obiegowej opinii krążącej między niektórymi uczniami czy studentami - że matematykę należy tylko Zakuć, Zaliczyć i Zapomnieć okazuje się, że jej zastosowanie w życiu zawodowym inżynierów, czy programistów jest bardzo szerokie. Matematyka jest królową nauk – jej znajomość rozwija również myślenie logiczne i abstrakcyjne, a także wyciąganie wniosków. Klastrowe firmy, rozwijające najnowsze technologie, chcą pokazać studentom i uczniom rozwiązania bazujące wprost na konkretnych obszarach matematyki.

W ramach cyklu firmy informatyczne z klastra wraz z Politechniką Łódzką i Uniwersytetem Łódzkim przygotowują już kolejne odcinki, w których scenariusz wpisane są konkretne obszary matematyki. W przygotowaniu jest już materiał Fujitsu i Uniwersytetu Łódzkiego dot. wykorzystania statystyki i matematyki do tzw. predictive maintenance - pozwalających wyeliminować ewentualne awarie urządzeń pracujących przy produkcji.

Premierowy w cyklu "Do czego ta matma" film można obejrzeć na stronie ›

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt