MegaBaza edukacyjna Perspektywy®
Uniwersytet Kalabryjski, posiadający ponad 200 ha, jest największym kampusem we Włoszech i jednym z najbardziej zielonych w Europie. W ostatnich latach uczelnia zmieniła sposób, w jaki produkuje i zużywa energię. Połączyła metody geotermalne, fotowoltaiczne i słoneczne, aby stworzyć bardziej ekologiczny i czystszy kampus. Pozwoliło to również zaoszczędzić ponad pół miliona euro rocznie na rachunkach za energię.

Na uniwersytecie studiuje około 30 000 studentów, w tym tysiąc studentów zagranicznych. Pod względem organizacyjnym ma wszystko, czego potrzebuje nowoczesny uniwersytet: zielone tereny, obszerne sale wykładowe, laboratoria i nowy system zielonej energii.

Nicola Leone, dziekan uniwersytetu, mówi, że „budowa nowoczesnego kampusu w Kalabrii była wielkim wyzwaniem”. Według niego to „jeden z najbiedniejszych regionów w Europie” i nie ma zbyt wielu zasobów. Ale uczelnia potrafiła sprawnie wykorzystać środki pozyskane z UE. Całkowity budżet na tę transformację energetyczną wyniósł 18 mln euro, z czego 75% sfinansowała Europejska Polityka Spójności.

Na terenie kampusu 96 budynków w kształcie sześcianu jest połączonych centralnym mostem. Budynki te są oświetlone inteligentnym systemem lamp LED, którymi można sterować zdalnie. Jest ich 33 000. Sam ten system drastycznie zmniejsza emisję CO2. Uczelnia pozyskuje również energię z ziemi za pomocą systemu geotermalnego oraz energię słoneczną za pomocą paneli słonecznych i fotowoltaicznych.

W zielonym kampusie rola menedżera ds. energii jest kluczowa. Ma on więcej zadań niż tylko pomiar temperatury. Vittorio Ferraro, kierownik ds. energii na uniwersytecie, wyjaśnia, że ​​system fotowoltaiczny zainstalowany na moście pozwolił kampusowi zmniejszyć emisję dwutlenku węgla o około 900 ton rocznie. System LED zredukował emisję o około 800 ton rocznie, a geotermalne pompy ciepła o około 90 ton rocznie.

W kampusie ekologia jest najważniejsza. Czujniki ruchu włączają i wyłączają światła w salach wykładowych, aby nie marnować energii. Przez prawie dwukilometrowy most centralny można przejść tylko rowerem lub pieszo. Studenci szczególnie cenią, że uczelnia stosuje to, czego nauczyli się na zajęciach. Jest również doskonałym przykładem dla kampusów na całym świecie i udowadnia, że i one mogą stać się równie ekologiczne.

Opr. MTA

Źródło: https://www.euronews.com

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt