MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


W Stanach Zjednoczonych co najmniej jedna na pięć uczelni oferuje swoim studentom stypendia sportowe, a sport akademicki stoi na bardzo wysokim poziomie (uczelnie mają swoje drużyny we wszystkich dyscyplinach sportowych prowadzone przez profesjonalnych trenerów). I choć naszym uniwersytetom daleko jeszcze do tego poziomu wspierania sportowego ducha wśród studentów, po XXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio możemy być dumni – i to nie tylko z olimpijczyków studiujących na AWF-ach!

Okazuje się bowiem, że nie trzeba studiować na uczelni sportowej ani nawet w którymś z największych ośrodków akademickich w Polsce, by odnieść sukces na miarę olimpijskiego medalu. Najlepszy dowód stanowią zawodnicy, którzy na co dzień studiują w Lublinie, na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej. Aż siedmiu olimpijczyków reprezentujących Polskę w Tokio to zawodnicy AZS UMCS, trenujący różne dyscypliny sportowe: pływacy Konrad Czerniak i Laura Bernat, długodystansowiec Marcin Lewandowski, startująca w maratonie Angelika Mach, w pchnięciu kulą Paulina Guba, w rzucie młotem Malwina Kopron i biegnąca w sztafetach Małgorzata Hołub-Kowalik.

Trzy olimpijskie medale – złoty, srebrny i brązowy, z jakimi wrócili do Lublina ,stanowią ogromny sukces nie tylko osobisty sportowców, ale także uczelniany, co podkreślał rektor UMCS prof. Radosław Dobrowolski, na spotkaniu ze złotą (sztafeta mieszana 4x400 m – eliminacje) i srebrną (sztafeta kobieca 4x400 m) medalistką Małgorzatą Hołub-Kowalik: – Rzadko się zdarza, żeby przy okazji tak dużej imprezy, jaką są igrzyska olimpijskie, aż trzy medale były zasługą studentów jednej uczelni i zawodników jednego klubu. Bardzo się cieszę, że polityka uniwersytetu związana z pewnym zrównoważeniem i postawieniem również na sport akademicki przynosi tak wspaniałe efekty.

Sama złota i srebrna biegaczka, na co dzień studentka na kierunku bezpieczeństwo wewnętrzne na Wydziale Prawa i Administracji UMCS, nie ukrywała, że wsparcie uczelni było jednym z kluczy do jej olimpijskiego sukcesu.

W podobnym duchu wypowiadała się inna medalistka z AZS UMCS – brązowa młotkarka Malwina Kopron, również studiująca bezpieczeństwo wewnętrzne na WPiA UMCS (studia magisterskie): – Nie byłoby mnie tutaj, gdyby nie zainwestowało we mnie miasto, gdyby nie zainteresował się mną AZS, gdyby nie wspierało mnie Województwo Lubelskie. Kopron zaznaczyła, że choć rzut młotem to sport indywidualny, za jej sukcesem stoi bardzo wiele osób. A na koniec zapewniała: Można pogodzić sport z nauką i wszystkich serdecznie do tego zachęcam.

Studenci medaliści IO w Tokio

69 z 216 sportowców, którzy reprezentowali Polskę na XXXII Letnich Igrzyskach Olimpijskich w Tokio, to zawodnicy klubów AZS.

Najliczniejszą grupę azetesiaków w kadrze olimpijskiej stanowili lekkoatleci, których aż trzydziestu pięciu wystąpiło w Tokio. I to oni zdobyli 3 z 4 złotych medali dla Polski. Indywidualnie Anita Włodarczyk (AZS AWF Katowice) i Dawid Tomala (AZS Politechniki Opolskiej) oraz Justyna Święty-Ersetic (AZS AWF Katowice), Natalia Kaczmarek (AZS AWF Wrocław), Małgorzata Hołub-Kowalik (AZS UMCS w Lublinie), Kajetan Muszyński (AZS AWF Łódź), Dariusz Kowaluk (AZS AWF Warszawa), Karol Zalewski (AZS AWF Katowice) w sztafecie mieszanej 4x400 metrów.

Ze srebrnymi medalami wróciły wioślarki i kajakarki: Agnieszka Kobus-Zawojska (AZS AWF Warszawa), Maria Sajdak (AZS AWF Kraków), Katarzyna Zillman (AZS UMK w Toruniu), Anna Puławska (AZS AWF Katowice), Justyna Iskrzycka (AZS AWF Katowice). Na podium za 2. miejsce w sztafecie 4x400 m ponownie stanęły lekkoatletki: Justyna Święty-Ersetic, Natalia Kaczmarek, Małgorzata Hołub-Kowalik. Brąz przywieźli Malwina Kopron (AZS UMCS) i Paweł Fajdek (AZS AWF Katowice) w rzucie młotem oraz Anna Puławska i Justyna Iskrzycka w kajakarstwie.

Warto wspomnieć, że niemal połowa kadry wioślarzy to zawodnicy klubów AZS, a w szermierce czy taekwondo sportowcy AZS stanowią sto procent kadry. Nie można zapominać też o pływakach, z gwiazdą kadry Katarzyną Wasick (AZS AWF Katowice) na czele.

AZS może się pochwalić także trójką obcokrajowców, którzy zagrali dla swoich drużyn narodowych. To belgijska koszykarka ENEA AZS Poznań Marjorie Carpreaux oraz siatkarze Indykpolu AZS Olsztyn: Irańczyk Meisam Salehi i Amerykanin Torey DeFalco. Wszyscy dołączyli do klubów AZS w ostatnich tygodniach.

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!