MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Instytut Chemii Organicznej Politechniki Łódzkiej otrzymał ponad 3,9 miliona złotych na projekt „Centrum badań nowych związków aktywnych biologicznie, potencjalnie użytecznych w diagnostyce medycznej”.

Wysokiej klasy aparaturę badawczą otrzymają: Laboratorium Magnetycznego Rezonansu Jądrowego, kierowane przez prof. Łukasza Albrechta oraz Laboratorium Spektrometrii Mas i Technik Łączonych kierowane przez prof. Beatę Kolesińską.

Jak wyjaśnia prof. Kolesińska:

Te niezależne laboratoria staną się rozproszoną, ale w pełni komplementarną siecią badawczą. Integralną, dopełniającą częścią Centrum będzie istniejące już rozproszone Laboratorium Chromatografii Gazowej i Technik Sprzężonych. Technologie omiczne są stosunkowo nową dziedziną badań pozwalającą na rozwiązywanie różnych problemów diagnostycznych (diagnostyka chorób) ale też prognostyki zmian chorobowych, czy też oceny postępu terapii.
W nowych laboratoriach na Wydziale Chemicznym, wyposażonych w nowoczesną aparaturę, będziemy poszukiwać m.in. biomarkerów wielu chorób przy wykorzystaniu nowoczesnych technik analityki chemicznej w badaniach omicznych, obejmujących genomikę, proteomikę, metabolomikę (lipidomika, glikomika) oraz bioinformatykę (integromikę). Techniki omiczne maja na celu holistyczną charakterystykę i kwantyfikację puli cząsteczek biologicznych, które przekładają się na strukturę, funkcję i dynamikę organizmu. Badania omiczne stosowane są również w poszukiwaniu nowych leków oraz w szerszym ujęciu, wpływie różnorodnych związków na organizmy żywe.

Zaawansowane badania w nowym Centrum będą prowadzone z myślą o rozwoju przedsiębiorstw przemysłu kosmetycznego, spożywczego, chemicznego, farmacji oraz produktów i wyrobów medycznych, co ma skutkować wprowadzeniem na rynek nowych produktów, usług i procesów technologicznych. Działania w ramach projektu pozwolą też na przygotowanie wysoko kwalifikowanej kadry do współpracy z przedsiębiorstwami oraz jednostkami medycznymi, klinikami, szpitalami.

Źródło: https://p.lodz.pl

29.07.2021

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!