MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, została powołana na stanowisko prezydent International Association of University Libraries.

Podczas zgromadzenia ogólnego członków International Association of University Libraries (IATUL) w ramach tegorocznej 41. konferencji IATUL, która odbyła się w dniach 13-15 lipca 2021 r. na Uniwersytecie w Porto, dr Anna Wałek, dyrektor Biblioteki Politechniki Gdańskiej, została powołana na stanowisko prezydent IATUL. Po raz pierwszy dyrektor polskiej biblioteki akademickiej zajmie najwyższe stanowisko w strukturach międzynarodowej organizacji bibliotekarskiej.

International Association of University Libraries to istniejące od 1955 r. międzynarodowe, pozarządowe stowarzyszenie, zrzeszające biblioteki uczelniane, służące jako forum dla wymiany doświadczeń i rozwoju nowoczesnych usług bibliotecznych.

Aktualnie do IATUL należy ponad 260 członków – instytucji z 70 krajów ze wszystkich kontynentów. Celem stowarzyszenia jest inicjowanie i wspomaganie efektywnej współpracy należących do niego bibliotek, poprzez wzajemną wymianę doświadczeń zawodowych i naukowych. IATUL organizuje coroczne konferencje, warsztaty i projekty rozwojowe, wspiera rozwój standardów bibliotecznych, publikuje rekomendacje dla instytucji prawodawczych, organizuje kursy dokształcające, informuje członków o prognozowanych trendach w bibliotekach uniwersyteckich.

Organizacją kieruje rada dyrektorów (Board of Directors), składająca się z 8 dyrektorów bibliotek akademickich reprezentujących różne kontynenty i obszary geograficzne (Europa, Afryka, Ameryki, Bliski Wchód, Australia, Oceania i Azja).

Funkcja rady dyrektorów IATUL ma charakter nadzorujący działania stowarzyszenia, wyznaczające kierunki działań rozwojowych, a także opiniodawczy dla instytucji i organów zewnętrznych, m.in. Komisji Europejskiej. Zadaniem rady jest przede wszystkim działanie na rzecz stowarzyszenia i jego członków, poprzez inicjowanie i nadzorowanie różnego rodzaju innowacyjnych inicjatyw i projektów

Spośród członków rady wyłaniany jest zarząd (Executive Board), w którego skład wchodzą prezydent (President), wiceprezydent (Vice-President), sekretarz (Secretary) oraz skarbnik (Treasurer).

Dr Anna Wałek została wybrana do rady dyrektorów w lipcu 2017 r. podczas konferencji w Bolzano we Włoszech. Od tamtej pory reprezentuje w radzie obszar europejski, obecnie wspólnie z Larsem Egeland'em z Norwegii. W 2020 r. objęła ona funkcję sekretarza w zarządzie IATUL, a w 2021 r. została wybrana do pełnienia funkcji prezydenta i z początkiem 2022 r. zastąpi na tym stanowisku Charlesa Eckmana z Uniwersytetu w Miami w USA. Kadencja nowego zarządu trwa trzy lata i rozpoczyna się 1 stycznia 2022 r.

Podstawą nominacji dr Anny Wałek był jej dotychczasowy dorobek zawodowy i naukowy, zaangażowanie w rozwój innowacyjnych rozwiązań bibliotecznych oraz ostatnie trzy lata pracy na rzecz stowarzyszenia, m.in. w zakresie organizacji konferencji i warsztatów oraz inicjowania prac grup roboczych (Special Interest Groups).

Oprócz dr Anny Wałek, w skład nowego zarządu IATUL wejdą: dr Charles Eckman, (wiceprezydent), Gerda Winkler (skarbnik) oraz Donna Bourne-Tyson (sekretarz).

Biblioteka Politechniki Gdańskiej jest członkiem IATUL od marca 2017 r.

Źródło: https://pg.edu.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!