MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek skierował listy gratulacyjne do rektorów 10 polskich uczelni, które znalazły się w prestiżowym rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie, zwanym Listą Szanghajską.

- Pragnę podziękować za dotychczasowe zaangażowanie i wysiłek w dążeniu do jak najlepszych wyników pracy Uczelni. Jestem jednocześnie przekonany, że wyróżnienie to rozbudzi w uczelnianych społecznościach akademickich wciąż nieodkryte pokłady rezerw otwierających drogę do dalszego doskonalenia, a także determinacji we współzawodnictwie oraz dążeniu do osiągania ambitnych celów – napisał minister Przemysław Czarnek w liście gratulacyjnym skierowanym do rektorów 10 polskich uczelni, które znalazły się w rankingu najlepszych szkół wyższych na świecie, popularnie zwanym Listą Szanghajską. 

Szef MEiN gratulując i dziękując wyróżnionym społecznościom akademickim, zwrócił uwagę, że w stosunku do ubiegłego roku w publikowanej części rankingu znalazły się kolejne polskie uczelnie. –  Z ogromną radością odnotowałem wzrost liczby polskich uczelni w Światowym Rankingu Uniwersytetów. Chciałbym podkreślić, że w stosunku do roku ubiegłego w publikowanej części rankingu pojawiły się 3 polskie uczelnie: Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu oraz Politechnika Wrocławska, którym szczególnie gratuluję – napisał szef MEiN w liście gratulacyjnym.  

10 polskich uczelni na Liście Szanghajskiej 

Najwyżej notowanymi polskimi uczelniami w rankingu szanghajskim są Uniwersytet Warszawski i Uniwersytet Jagielloński, które zajęły miejsce między 401-500. W ubiegłym roku UW był w czwartej setce, a UJ – podobnie jak w tym roku – w piątej setce.

Na kolejnych miejscach znalazły się:

  • Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie (miejsce między 701-800)
  • Warszawski Uniwersytet Medyczny (miejsce między 701-800),
  • Politechnika Gdańska (miejsce miedzy 801-900),
  • Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (miejsce miedzy 801-900),
  • Uniwersytet Medyczny im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (miejsce miedzy 801-900),
  • Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu (miejsce miedzy 901-1000),
  • Politechnika Warszawska  (miejsce miedzy 901-1000),  Politechnika Wrocławska (miejsce miedzy 901-1000).  

Lista Szanghajska – ranking najlepszych szkół wyższych na świecie 

Ranking najlepszych szkół wyższych na świecie (Academic Ranking of World Universities), popularnie nazywany Listą Szanghajską, jest przygotowywany przez Uniwersytet Jiao Tong w Szanghaju. Po raz pierwszy został opublikowany w 2003 r. 
Najlepszą uczelnią tradycyjnie już został ogłoszony amerykański Harvard. Kolejne miejsca na podium na zajęły Uniwersytet Stanforda i brytyjski Uniwersytet Cambridge. Uczelnie te od wielu lat dominują w rankingu. W pierwszej dziesiątce tegorocznej Listy Szanghajskiej znalazło się 8 uczelni ze Stanów Zjednoczonych i 2 z Wielkiej Brytanii.

Dokładne miejsce w rankingu znane jest tylko w przypadku 100 najlepszych uczelni świata. Pozostałe miejsca są wymieniane już tylko w przybliżeniu – uczelnie pojawiają się w grupach liczących 50 czy 100 placówek.

Ranking jest tworzony na podstawie kilku wskaźników. Pod uwagę bierze się liczbę absolwentów (oraz osobno pracowników), którzy otrzymali Nagrodę Nobla lub Medal Fieldsa, liczbę publikacji w czasopismach „Nature” lub „Science”, liczbę najlepiej cytowanych naukowców (Highly Cited Researchers) oraz publikacji, które znalazły się w wybranych indeksach cytowań (Science Citation Index – Expanded oraz Social Sciences Citation Index). W zestawieniu uwzględnia się też wielkość osiągnięć w stosunku do wielkości uczelni.

Źródło: https://www.gov.pl

25.08.2021

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!