MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


15 września na PWr oficjalnie pojawiły się trzy nowe wydziały: Informatyki i Telekomunikacji, Zarządzania oraz Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Jak będzie wyglądała ich struktura i co się zmieni dla studentów oraz pracowników?

Osiem katedr, dwanaście kierunków, 400 nauczycieli akademickich i 5 tys. studentów liczy sobie Wydział Informatyki i Telekomunikacji (WIT). To nie tylko największy w Polsce wydział zajmujący się informatyką i telekomunikacją, ale i największy wydział na całej Politechnice Wrocławskiej.

– Z pomysłem utworzenia wydziału łączącego katedry związane z dyscypliną Informatyka i Telekomunikacja prof. Tadeusz Więckowski przyszedł do mnie, gdy zaczynałem swoją kadencję. Prace nad jego powołaniem trwały rok i jestem bardzo wdzięczny wszystkim osobom, które były zaangażowane w ten proces – mówi prof. Arkadiusz Wójs, rektor PWr. – Informatyka i telekomunikacja budowały swoją pozycję najsilniejszego ośrodka w Polsce od dawna, ale teraz będziemy mogli to skuteczniej komunikować kandydatom na studia czy otoczeniu gospodarczemu – dodał.

Nowy wydział będzie prowadził badania w szybko rozwijających się dziedzinach informatyki, które są powiązane z Przemysłem 4.0. Dzięki temu będzie mógł zaoferować studentom nowoczesną dydaktykę odpowiadającą na potrzeby społeczno-gospodarcze. W jego skład wchodzi osiem katedr, które są skupione wokół dyscypliny Informatyka i Telekomunikacja. Do tej pory działały one na trzech wydziałach: Elektroniki, Informatyki i Zarządzania oraz Podstawowych Problemów Techniki. Na wydziale realizowane będą zarówno badania podstawowe, jak i wdrożeniowe, skupione na aktywnej współpracy z gospodarką i komercjalizacji wyników.

W roku akademickim 2021/2022 zostanie uruchomionych dwanaście kierunków, które obejmą cały zakres informatyki i telekomunikacji. Kształcić się będzie na nich ok. 5 tysiąca studentów pod okiem 400 nauczycieli akademickich. Prof. Tadeusz Więckowski zapowiedział też, że w przyszłości na nowym wydziale planowane jest wprowadzenie kolejnej dyscypliny związanej z informatyką.

Obecna reforma w największym stopniu dotknęła dotychczasowy Wydział Informatyki i Zarządzania. Przekształca się on teraz w Wydział Zarządzania, na którym będą prowadzone badania naukowe w obszarze nauk o zarządzaniu i jakości. Funkcję dziekana nadal piastować będzie prof. Katarzyna Tworek, zmieni się natomiast osoba na stanowisku prodziekana ds. kształcenia – dr Annę Kamińską zastąpi dr Joanna Zimmer.

Obecny Wydział Elektroniki Mikrosystemów i Fotoniki przekształca się w Wydział Elektroniki, Fotoniki i Mikrosystemów. Nowa jednostka będzie skupiać katedry z dotychczasowego W12 oraz Wydziału Elektroniki, skupione w dyscyplinie Automatyka, Elektronika i Elektrotechnika. Na wydziale zatrudnionych będzie 255 naukowców i pracowników administracyjnych.

Stosunkowo najmniejszą reorganizację przeszedł Wydział Podstawowych Problemów Techniki (W11). Jedyną zmianą jest to, że Katedra Podstaw Informatyki została przeniesiona do Wydziału Informatyki i Telekomunikacji. Wewnętrzna struktura wydziału w pozostałym zakresie nie uległa zmianie.

Żródło: https://pwr.edu.pl

15.09.2021

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!