MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Wprawdzie większość inauguracji odbędzie się tradycyjnie w okolicach 1 października, to Nowy Rok Akademicki 2021/22 trwa już w najlepsze (zresztą formalnie zaczyna się on 1 września i trwa do 31 sierpnia). Można odnieść wrażenie, że świat edukacyjno-akademicki postanowił za wszelką cenę wszystkie przesuwane od półtora roku kongresy, konferencje i narady zorganizować właśnie teraz, aby spotkać się wreszcie face to face i zarazem uprzedzić „czwartą falę”… Miałem okazję przekonać się kilkakrotnie, jak wygląda teraz kalendarz prof. Arkadiusza Mężyka, przewodniczącego KRASP – cztery duże wydarzenia dziennie to minimum. Podziwiam i… współczuję! Jak ten (nie)rozpoczęty Rok Akademicki 2021/22 będzie wyglądał?

Naznaczy go przede wszelkim powracanie, oby udane, do nauczania w trybie stacjonarnym. Przy wszystkich zaletach edukacji zdalnej i jej wykazanej mocy w przekształcaniu nawyków dydaktycznych naszej kadry akademickiej – tęsknota za tradycyjną normalnością nasila się. Dobitnie uświadomiliśmy sobie, że studia to nie tylko nabywanie nowych informacji, ale przed wszystkim okres dojrzewania społecznego/obywatelskiego.

Głównym tematem rozmów będzie oczywiście ewaluacja, a prof. Błażej Skoczeń, szef Komitetu Ewaluacji Nauki będzie osobą najczęściej zapraszaną na nieprzeliczone narady, spotkania i konferencje.

Nie zmniejszą się też w najmniejszym stopniu emocje rankingowe – bo pandemia nie zlikwidowała rywalizacji, tylko ją jeszcze zaostrzyła. A nie ma innego narzędzia, które by tak skutecznie i regularnie potrafiło oceniać uczelnie w Polsce i na świecie. Jako Fundacja Edukacyjna Perspektywy – prowadząca zarazem Sekretariat międzynarodowej organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence - będziemy oczywiście starali się, aby jakość tych rankingów i zaufanie do nich były jak najwyższe!

Wszystkiego dobrego w Nowym Roku Akademickim!

Waldemar Siwiński

 

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!