MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Podczas inauguracji nowego roku akademickiego na Uniwersytecie Gdańskim otwarte zostało Uniwersyteckie Centrum Filmowe im. A. Wajdy. Jednocześnie odbył się wernisaż rysunków Andrzeja Wajdy. W uroczystości udział wzięła m.in. prof. Krystyna - Zachwatowicz - Wajda. 

- W naszej uczelni współpraca, dialog, wzajemny szacunek i wolność badań  naukowych to wartości, które pielęgnujemy każdego dnia. Uniwersytet nie jest korporacją, ale ideą – powiedział w swoim wystąpieniu rektor UG prof. Piotr Stepnowski. Podkreślił także znaczenie szczepień  przeciwko COVID-19. - Nieustannie zachęcamy wszystkich pracowników i studentów do udziału w Narodowym Programie Szczepień. Wychodząc na przeciw niezdecydowanym zorganizowaliśmy własne punkty szczepień przeciw COVID-19. Rektor Stepnowski poinformował, że uczelnia będzie m.in. wspierać ochrony kultury kaszubskiej i języka kaszubskiego. Konsolidacja Związku Uczelni Fahrenheita pozwoli na znaczącą rozpoznawalność uczelni.

Podczas inauguracji otwarto otwarto Uniwersyteckie Centrum Filmowe im. A. Wajdy. Centrum Filmowe Uniwersytetu Gdańskiego im. Andrzeja Wajdy jest nową jednostką, której zadaniem jest kontynuowanie długiej, sięgającej lat 70. tradycji filmoznawczej na Uniwersytecie Gdańskim, a także koordynowanie już istniejących, różnorodnych działań związanych z kulturą filmową i rozwijanie nowych.  Podczas uroczystości otwarto Uniwersyteckie Centrum Filmowe UG im. Andrzeja Wajdy. W założeniach jest również budowa Centrum Ruchomego Obrazu.

Wdowa po Andrzeju Wajdzie prof. Krystyna Zachwatowicz podkreśliła, że reżysera połączyły z Gdańskiem trzy wybitne obrazy: "Człowiek z marmuru", "Człowiek z żelaza" i "Wałęsa. Człowiek z nadziei". Przypomniała również, że w 2005 roku Andrzej Wajda otrzymał tytuł doktora honoris causa UG. W ramach inauguracji prof. Zachwatowicz otworzyła także wystawę jego rysunków pt. Wajda. Człowiek z Gdańska ze zbiorów Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha.

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt