MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Z badań i analiz przeprowadzonych przez Le Monde wynika, że od lat Francja ma coraz mniejszy wpływ na badania międzynarodowe. Zauważalny jest spadek liczby publikacji naukowych, wynagrodzeń badaczy, liczby stanowisk i udział w produkcie krajowym brutto (PKB).

W 2017 roku Francję wyprzedziły pod względem publikacji naukowych takie kraje jak Kanada, Hiszpania, Australia i Włochy. Osiem lat wcześniej Francja zajmowała szóste miejsce. Za spadkiem francuskiego prestiżu kryje się wiele czynników - mniejsze zasoby finansowe, mniejsze pensje, rozłamy w środowisku naukowym, podział na bogate i biedne laboratoria, na liderów i tych znajdujących się w dalszej kolejności.

Podczas gdy Francja była dotychczas jednym z krajów najczęściej publikujących artykuły naukowe, według Francuskiego Obserwatorium Nauki i Technologii (OST) ta sytuacja się zmieniła, powodując spadek kraju w rankingach. Co więcej Francja znalazła się dopiero na 16-tym miejscu (za Belgią, Szwajcarią i Danią), biorąc pod uwagę wskaźnik jakości uwzględniający percentyl cytowanych publikacji.

Jedną z przyczyn takiej sytuacji jest zbyt małe dofinansowanie badań ze środków publicznych. Akademia Medyczna wskazała, że ​​tylko 17% finansów publicznych przeznacza się na zdrowie i nauki biologiczne, podczas gdy w Wielkiej Brytanii od 30% do 50%. Innym problemem jest „nieprzyzwoite” początkowe wynagrodzenie naukowców, wynoszące ok. 63% wynagrodzenia badaczy w OECD.

Istnieją duże dysproporcje między wyposażeniem laboratoriów. Starzejący się sprzęt nie ułatwia działania. W 2015 roku Francja była pionierem mikroskopii krioelektronowej, ale teraz posiada tylko dwie maszyny, podczas gdy Niemcy mają ich prawie 30, a Wielka Brytania ponad 20.  

We francuskim Narodowym Centrum Badań Naukowych CNRS liczba rekrutacji spadła o 60% w ciągu 10 lat, z 400 w 2010 roku do 242 w zeszłym roku; w 2019 roku utworzono 1070 etatów uniwersyteckich, podczas gdy 2216 dziesięć lat wcześniej. Ogólna liczba naukowców co prawda wrosła, ale 30% to kontrakty krótkoterminowe, często związane z projektami wynikającymi z przetargów.

Zanika też zespołowa współpraca naukowców. Jeden z badaczy tak ocenił sytuację: „Widziałem francuskich naukowców, którzy otrzymali grant Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych, zmieniali laboratorium i odchodzili ze swoim budżetem, podczas gdy ich byli koledzy pomagali im w osiągnięciu sukcesu. Teraz trzeba sobie radzić z zachowaniem celebrytów”.

Opr. MTA

Źródło: https://www.lemonde.fr

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt