MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Uniwersytet Szczeciński rozpoczął współpracę z Fundacją im. św. Wojciecha z Krefeld. Podstawowym celem współpracy  będzie intensyfikacja działań w obszarze transgranicznej aktywności akademickiej i europejskiej edukacji obywatelskiej.

Fundacja imienia św. Wojciecha (Adalbert Stiftung) z Krefeld to jeden z ważniejszych podmiotów, które tak aktywnie propagują współpracę europejską i aktywnie działają na rzecz państw Grupy Wyszehradzkiej, w tym Polski.

Podstawowym celem współpracy  będzie intensyfikacja działań w obszarze transgranicznej aktywności akademickiej i europejskiej edukacji obywatelskiej, także w ramach już istniejących form polsko-niemieckiego i europejskiego dialogu w celu wzmocnienia idei integracji europejskiej w obszarze Euroregionu Pomerania.

„Chciałbym gorąco podziękować Fundacji św. Wojciecha za budowanie mostów w naszym regionie Europy już od ponad 31 lat. Za docenianie roli Polski i innych krajów Europy Środkowo – Wschodniej w zjednoczeniu Niemiec i przywracaniu wolności w Europie po trudnym okresie komunizmu w naszych krajach.”- powiedział podczas spotkania Rektor US- prof. dr hab. Waldemar Tarczyński.

Fundację reprezentuje zarząd, w skład którego wchodzą: Annette Schavan (przewodnicząca, b. minister edukacji Niemiec, SPD), Hans Hermann Henrix oraz dr H. Dieter Gobbers, obecny na spotkaniu.

Fundacja realizuje cele poprzez m.in.:

• Fora międzynarodowe,
• Dialogi polityczne,
• Tygodnie seminaryjne.
• Wręczenie Nagród św. Wojciecha.

Te ostatnie, przyznawane są decyzją kapituły, w skład której wchodzą m.in. aktualni ambasadorowie państw Grupy Wyszehradzkiej.W 2021 roku, z rąk Prezydenta RP pana Andrzeja Dudy, nagrodę otrzymał były Prezydent Niemiec, Joachim Gauck, który jest wielkim orędownikiem współpracy Fundacji i Uniwersytetu Szczecińskiego.

Podczas spotkania dr Dieter Gobbers z Zarządu Fundacji podkreślił:

„Nasza inicjatywa zmierza do wykorzystania potencjału i połączenia sił Uniwersytetu oraz Fundacji św. Wojciecha, a także uczelni niemieckich, które będą współpracować z nami w tej inicjatywie”

W spotkaniu uczestniczyli również dr hab. Kinga Flaga-Gieruszyńska, Prorektor ds. Organizacji,  Norbert Obrycki, Pełnomocnik Rektora ds. Współpracy Terytorialnej oraz Joanna Misiukajtis, Kierownik Działu Spraw Międzynarodowych.

 

Źródło: https://usz.edu.pl

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt