MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

1 października na Politechnice Wrocławskiej zaczęła oficjalnie funkcjonować elitarna Academia Iuvenum (AI), w której rektor Arkadiusz Wójs pokłada największe nadzieje odnośnie zmian na uczelni. – Stwarzamy młodym naukowcom warunki, które zachęcą ich zarówno do dalszego rozwoju, jak i związania swojej przyszłości z Politechniką – mówi Wójs.

W pierwszym składzie Academii znalazło się 24 młodych naukowców, którzy nie ukończyli 35 lat i są niedługo po doktoracie. Prezydium AI tworzy trójka przebojowych młodych naukowców: dr inż. arch. Marta Rusnak z Wydziału Architektury (przewodnicząca), dr inż. Andrzej Żak z Wydziału Mechanicznego i dr inż. Sławomir Czarnecki z Wydziału Budownictwa Lądowego i Wodnego. Czy pomogą rektorowi przywrócić należne Politechnice Wrocławskiej miejsce na światowej mapie akademickiej?

– Mamy świadomość, że przecieramy szlaki, bo Academia Iuvenum to nowe gremium na PWr. Chcemy od razu zaznaczyć, że traktujemy się w tym zespole równorzędnie. Naszą rolą jako prezydium jest głównie organizacja pracy. W wyznaczaniu kierunku działania będziemy uczestniczyć wszyscy – mówi dr Marta Rusnak (na zdjęciu w środku).

Dzięki AI uczelnia chce wykształcić świetnych liderów na przyszłość, ale też uczynić pracę na uczelni atrakcyjniejszą, a co za tym idzie – przekonać młodych naukowców do kontynuowania kariery zawodowej właśnie na Politechnice.

To pierwsze na PWr gremium, w którym młodzi pracownicy naukowi będą mogli wymieniać się ze swoimi rówieśnikami nie tylko wiedzą i umiejętnościami, ale też czerpać inspirację do prowadzenia własnych badań.

– Stawiamy na interdyscyplinarność i doskonałość. Młodzi ludzie sami doskonale wiedzą, że teraz nauki nie robi się w pojedynkę, więc warto szukać wokół ludzi, którzy także mają otwarte umysły w różnych dziedzinach – uważa prof. Arkadiusz Wójs, który jest przekonany, że właśnie Akademia stworzy taką przestrzeń do twórczej i swobodnej wymiany intelektualnej oraz pozwoli zacierać podziały między reprezentantami poszczególnych dziedzin.

Perspektywy trzymają kciuki za sukces „brygady tygrysa”!

MT

Rozmowa z władzami Academii Iuvenum na stronie: https://wroclaw.tech/

 

© 2019 Perspektywy.pl    O nas | Patronaty | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt