MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


 

REKLAMA


REKLAMA


Na szczycie UE–Ukraina przywódcy Unii Europejskiej i jej państw członkowskich sfinalizowali stowarzyszenie Ukrainy z programem Horyzont Europa oraz Euratom.

Ukraińscy naukowcy i innowatorzy mogą teraz uczestniczyć na takich samych warunkach jak podmioty z państw członkowskich UE. Ta współpraca w dziedzinie nauki, badań i innowacji dodatkowo wzmacnia sojusz między UE a Ukrainą w celu realizacji wspólnych priorytetów, takich jak podwójna: zielona i cyfrowa transformacja.

– Witam Ukrainę w programie Horyzont Europa i Euratom. Otwartość i współpraca z resztą świata są kluczowe w naszej strategii tworzenia masy krytycznej dla badań i innowacji oraz przyspieszania i znajdowania rozwiązań dla palących wyzwań globalnych. W ramach programu Horyzont 2020 ukraińscy uczestnicy otrzymali ponad 45 mln euro wsparcia UE i okazali się liderem innowacji w dziedzinach takich jak mobilność naukowców, transport i energia. Jestem przekonana, że Ukraina będzie budować na tych wcześniejszych sukcesach – powiedziała komisarz ds. innowacji, badań, kultury, edukacji i młodzieży Mariya Gabriel.

Relacje między UE a Ukrainą w obszarze badań i innowacji sięgają roku 2002, kiedy podpisano pierwszą umowę o współpracy naukowo-technicznej między Wspólnotą Europejską a Ukrainą. Obecnie jest ona odnawiana po raz trzeci.

W 2015 r. Ukraina w pełni przyłączyła się do poprzedniego unijnego programu badań i innowacji Horyzont 2020. W 2016 r. Ukraina i UE zawarły również umowę o stowarzyszeniu kraju z programem Euratom, który ma na celu poprawę poziomu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony przed promieniowaniem.

 

Źródło: https://www.kpk.gov.pl

© 2022 Perspektywy.pl   O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt!!!