MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

21 Społeczne Liceum Ogólnokształcące im. Jerzego Grotowskiego będzie organizatorem przeglądu filmów uczniów i absolwentów pt. „Filmowcy z Grotowskiego”. Wydarzenie odbędzie się w Kinie Femina, 27 marca 2013 r. Premiery kinowe będzie miało ponad 30 filmów zrealizowanych w szkole między 1998 a 2013 rokiem.

„Filmowcy z Grotowskiego” to autorski pomysł szkolnej społeczności. Na przestrzeni blisko 22 lat istnienia szkoły, ukończyło ją siedemnaście roczników. Każdy z nich był inny, wszyscy byli wyjątkowi. Wiele osób skorzystało z możliwości, jaką daje szkoła w zakresie nauczania o teatrze i filmie. Tu podjęli pierwsze próby realizacji swoich filmowych wizji i pomysłów. W szkolnej filmotece znajduje się kilkaset nagrań, niektóre z nich to prawdziwe perełki. Spośród 500 absolwentów i uczniów, ponad 150 związało się ze sztukami plastycznymi, estradą, filmem czy teatrem.

„Filmowcy z Grotowskiego” to możliwość zapoznania się z nietuzinkowym myśleniem młodych ludzi, którzy w przyszłości będą mieli wpływ na rozwój naszego kraju. Prace prezentują to, w jaki sposób postrzegają świat, który ich kształtuje. Większość materiałów była do tej pory jedynie zarchiwizowanymi szkolnymi projektami. Teraz będą miały szansę, choć przez chwilę zaistnieć na kinowym ekranie, dotrzeć do większej liczby odbiorców. Zostaną zaprezentowane też prace, które absolwenci wykonali w czasie studiów, między innymi w łódzkiej Szkole Filmowej, która obok Akson Studio i Gutek Film objęła patronat strategiczny nad wydarzeniem.

Filmowiec z Grotowskiego, to nie tylko ktoś, kto skończył liceum, którego patronem jest sławny reformator teatru – to osoba, która nie dała zamknąć się w klatce przeciętności, która rozumie i ceni swój indywidualizm, a przede wszystkim nie obawia się realizacji własnych pomysłów. Wśród takich uczniów i absolwentów są też Jan Komasa, czy Piotr Sobociński jr – absolwenci, którzy zostali zaproszeni do uczestnictwa w przeglądzie jako goście specjalni. Oprócz ich filmów „z czasów Grotowskiego”, czy szkoły filmowej, zostaną zaprezentowane dzieła, które zna cała Polska: „Sala Samobójców” (reż. Jan Komasa) – najlepszy polski film 2011 roku oraz „Róża” (zdjęcia – Piotr Sobociński jr) – najlepszy polski film 2012 roku. Będzie też okazja do spotkania się z nimi i ich gośćmi, zadania im pytań, dyskusji.

Sprawdź program imprezy.

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt