MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


10 marca zakończył się szósty Kongres Polskich Stowarzyszeń Studentów w Wielkiej Brytanii. Gospodarze, polscy studenci z University of Warwick, cieszą się z sukcesu. Przybyło około 150 delegatów z 15 brytyjskich uniwersytetów.

Oprócz możliwości wysłuchania wykładów i uczestniczenia w debatach z udziałem znakomitych gości ze świata polityki, biznesu i nauki, kongres był dla studentów doskonałą szansą na porozmawianie w kolegami z innych części kraju, poznanie nowych ludzi i wymianę poglądów. Adrianna Wojnarowicz, koordynator kongresu, przyznaje, że już pierwszego wieczora kongresu wśród uczestników można było usłyszeć wiele ciekawych rozmów. ‘Prowadząc ceremonię otwarcia, zaczynając przemówienie, zapytałam studentów czy zamierzają wrócić do kraju. Niestety tylko około 50% podniosło ręce. Z nadzieją zachęciłam delegatów do posłuchania naszych gości specjalnych, którzy mieli przekonać nas jaką to rolę my, studenci, mielibyśmy pełnić w modernizacji Polski’ przyznaje Adrianna.

Delegaci nie tylko wysłuchali gości ale również aktywnie uczestniczyli w wykładach. Podczas przemówienia byłego prezydenta Polski Aleksandra Kwaśniewskiego na temat ‘Modernizacja Polski: Przemiany Narodu i Państwa’, między studentami i prezydentem wywiązała się dyskusja na temat systemu edukacji w Polsce. Ciąg dalszy dyskusji miał miejsce podczas dwóch paneli: polityczno-ekonomicznego, biznesowego i naukowego. Mieszanka osobowości i poglądów biorących w nich udział gości zapewnił delegatom możliwość poznania wiele ciekawych perspektyw na poruszone tematy. Szansę na porozmawianie ze speakerami i gośćmi w mniej formalnej atmosferze studenci mieli także okazję podczas kolacji w pobliskiej miejscowości Leamington Spa.

Delegaci otrzymali również słowa wsparcia od wicepremiera, ministra finansów Jana Vincenta- Rostowskiego, który w liście do organizatorów wyraził przekonanie o ważnej roli Polaków studiujących w Wielkiej Brytanii w przyszłych projektach i procesach modernizacyjnych w Polsce. Wykształcony w Wielkiej Brytanii minister wyraził nadzieję, że dzięki aktywności młodych Polaków na brytyjskich uniwersytetach zwiększy się również skala współpracy między uczelniami polskimi i brytyjskimi.

Historycznym wydarzeniem dla Stowarzyszeń Polskich Studentów w Wielkiej Brytanii było rozpatrzenie przez delegatów projektu stworzenia Federacji Polskich Stowarzyszeń Studenckich w Wielkiej Brytanii, inicjatywy Profesora Zbigniewa Pełczyńskiego, opiekuna i pomysłodawcy idei Kongresów, oraz grupy studentów ze stowarzyszenia na Uniwersytecie Oxfordzkim. W trakcie kongresu członkowie zapoznali się z materiałami dotyczącymi projektu Federacji oraz przyjęli i wprowadzili w życie konstytucję.

W przyszłym roku, gospodarzami kongresu będzie Stowarzyszenie Studentów Polskich na Uniwersytecie Oxfordzkim.

Olga Siczek

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt