MegaBaza edukacyjna Perspektywy®

Prof. Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu jest już po raz siódmy na liście Highly Cited Researchers!

Na ogłoszonej 16 listopada przez Clarivate Analytics dorocznej liście najczęściej cytowanych na świecie uczonych - Highly Cited Researchers 2021 - znalazły się 6602 osoby, w tym 6 z Polski (cztery z afiliacjami do uczelni). Obecność w elitarnym gronie HCR jest silnie premiowana w Rankingu Szanghajskim, na czym skorzysta w 2022 roku AGH, PG, SGGW i UMed Wrocław.

Najczęściej cytowani polscy naukowcy 2021 to: Piotr Ponikowski, rektor Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu (na liście po raz siódmy), Jacek Namieśnik z Politechniki Gdańskiej (po raz trzeci), Hazem M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (na liście po raz trzeci, choć dwa lata temu jego pierwszą afiliacją była uczelnia z Arabii Saudyjskiej), Vicentiu D. Radulescu z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie (po raz pierwszy), a także Piotr Rutkowski z Narodowego Instytutu Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie – Państwowego Instytutu Badawczego i Atanas G. Atanasov afiliowany do Polskiej Akademii Nauk. Obecność w gronie Highly Cited Researchers jest silnie premiowana w Rankingu Szanghajskim.

Lista HCR ogłaszana jest przez międzynarodową firmę analityczną Clarivate Analytics w oparciu o bazę Web of Science. Wskazuje ona uczonych, których publikacje znalazły się wśród 1% najbardziej cytowanych w 21 dziedzinach nauki. Nie jest niespodzianką, że na liście najwięcej jest uczonych ze Stanów Zjednoczonych (39,7%), choć ich dominacja z roku na rok słabnie (przed rokiem było 41,5%). Jednocześnie rośnie udział badaczy z Chin (14,2% obecnie w stosunku do 12,1% przed rokiem). Spośród 6602 osób znajdujących się na liście, 3774 prowadzi badania przyporządkowane do poszczególnych dziedzin, a 2828 badania interdyscyplinarne.

Komentując polska obecność, należy bez wątpienia w pierwszej kolejności złożyć gratulacje prof. Piotrowi Ponikowskiemu, rektorowi Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu, gdyż siedem razy z kolei żaden polski uczony jeszcze na tej liście nie był!

O obecności na liście decydowały publikacje obejmujące okres 11 lat, od stycznia 2010 do grudnia 2020. Stąd też jest na niej nazwisko prof. Jacka Namieśnika, wybitnego chemika, zmarłego w kwietniu 2019 roku rektora Politechniki Gdańskiej.

Warto przypomnieć, że w metodologii Rankingu Szanghajskiego obecność uczonych danej uczelni na liście Highly Cited Researchers ma wagę 20 procent, czyli wysoką (dwa razy wyższą niż posiadanie absolwenta z Nagrodą Nobla). Jak silny jest wpływ tego wskaźnika na pozycje uczelni przekonywały się w poprzednich latach Uniwersytet Jagielloński i Uniwersytet Warszawski – jako że spadały o kilkadziesiąt pozycji, do niższej setki, w sytuacji, gdy badacze tych uczelni wypadali z listy HCR.

Dlatego pojawienie się dwa lata temu na tej liście prof. Namieśnika umożliwiło Politechnice Gdańskiej „wskoczenie” do grupy 801-1000 w Rankingu Szanghajskim 2020 i 2021. Ponowna obecność jego nazwiska na liście 2021 ułatwi PG utrzymanie się w Top-1000 również w przyszłorocznej edycji tego rankingu.

Szczególne powody do radości ma w tym roku Akademia Górniczo-Hutnicza, gdyż pojawienie się na liście HCR 2021 Vicentiu D. Radulescu, matematyka rumuńskiego pochodzenia pracującego w AGH, daje uczelni gwarancję awansu w Rankingu Szanghajskim 2022 do setki 601-700 (gdzie zresztą wcześniej była), a być może i wyżej!

Obecność w gronie najczęściej cytowanych Hazema M. Kalaji ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie, Syryjczyka z pochodzenia, umożliwiło SGGW na wejście do Rankingu Szanghajskiego 2021, a jego ponowna obecność na liście HCR 2021 raczej przesądza o utrzymaniu przez SGGW tej pozycji w rankingu 2022 - choć będzie to również zależało od jakości badań prowadzonych przez innych uczonych tej uczelni…

Natomiast problem z utrzymaniem się w szanghajskiej grupie Top-1000 może mieć w przyszłym roku Warszawski Uniwersytet Medyczny, jako że na liście HCR 2021 nie znalazł się Adam Torbicki, który pomógł uczelni w awansie ubiegłorocznym.

Na ile powyższe rozważania okażą się trafne w odniesieniu do Rankingu Szanghajskiego, będzie można przekonać się już o północy 15 sierpnia 2022…

Waldemar Siwiński

 

Źródło: https://recognition.webofscience.com

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt