MegaBaza edukacyjna Perspektywy®


Jest dzisiaj w dobrym tonie, gdy uczelnia chwali się swoim zaangażowaniem w sprawy miasta, regionu, czy przemysłu. Podczas niedawnej konferencji IREG 2021 Effects of Rankings on Community and Society wiele na ten temat dyskutowano pod kątem uwzględniania tej strony działalności uczelni w rankingach akademickich. Spór co do tego, czy uniwersytet ma być „świątynią nauki”,  czy też integralną częścią lokalnej społeczności toczy się od dawna.

Kanadyjski ekspert w sprawach szkolnictwa wyższego Alex Usher, na przykładzie konkretnych uczelni, pokazał, jakie poważne skutki może przynieść jedno lub drugie podejście do tego filozoficznego sporu. Miasto Akron, w stanie Ohio, w pierwszej połowie XX wieku było wielkim ośrodkiem produkcji gumy, polimerów i opon samochodowych, zatrudniającym dziesiątki tysięcy pracowników. Działający w mieście, Uniwersytet Akron tak mocno zaangażował się w badania i technologie w tej dziedzinie, że był czasem nazywany „gumowym uniwersytetem”. Wzajemne powiązania między uczelnią i przemysłem miały się dobrze, aż w latach 70. i 80. ubiegłego stulecia konkurencja i nowe technologie sprawiły, że cały przemysł oparty o produkcję gumy i opon wyniósł się z Akron, zostawiając uniwersytet oparty na wydziałach i specjalizacjach przypisanych do nieistniejącego już w mieście przemysłu.

Zupełnie inaczej zachował się Uniwersytet Waterloo w mieście Kitchner-Waterloo - również dużym ośrodku produkcji opon położonym, podobnie jak Akron, blisko jeziora Eri, tyle że po jego kanadyjskiej stronie. Uniwersytet Waterloo też przez lata wspierał przemysł gumowy, ale w latach 60. i 70. uniwersytet zaczął koncentrować się na jakiejś dziwnej nowej branży, którą wówczas mało się interesował główny pracodawca w regionie, a która ostatecznie stała się znana jako technologia informacyjna. Przemysł gumowy opuścił miasto w ten sam sposób, w jaki opuścił Akron. Różnica polega na tym, że dzięki dziesięcioleciom pracy Uniwersytetu w Waterloo pojawił się tam zupełnie nowy przemysł, który do dziś sprawia, że cały region rozkwita.

Opr. KB

Źródło: https://higheredstrategy.com/

24.11.2021

© 2022 Perspektywy.pl    O nas | Polityka Prywatności | Znak jakości | Reklama | Kontakt