Marek Wiącek (mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych), Dawid Miotk (obsługa gości hotelowych), Radosław Kropaczewski (stolarstwo), Michał Jelinski (instalacje sanitarne i grzewcze), Emilia Wilde (fryzjerstwo), Tytus Sokołowski (frezowanie CNC), Weronika Kwiatek (florystyka), Tomasz Chlipała (instalacje elektryczne), Józef Pruszczyk (meblarstwo) zwyciężyli w konkursie dla uczniów szkół branżowych, studentów i młodych pracowników SkillsPoland Gdańsk 2021.
WorldSkills Poland to inicjatywa zachęcająca młodych ludzi do podnoszenia swoich umiejętności zawodowych poprzez prestiżowe, międzynarodowe konkursy WorldSkills i EuroSkills. W EuroSkills rywalizuje 30 państw ze Starego Kontynentu, w WorldSkills – 85 krajów świata. To największe tego rodzaju zawody, które mają zachęcić młodych ludzi do podnoszenia jakości swoich umiejętności zawodowych w ścisłej współpracy z pracodawcami, a także promować najnowsze rozwiązania w kształceniu i szkoleniu zawodowym. Jest to również miejsce wymiany doświadczeń i dobrych praktyk, promocji osiągnięć, a także nawiązywania kontaktów i budowania partnerstw edukacyjno-rynkowych. Zawody europejskie i światowe odbywają się naprzemiennie co dwa lata.
25 i 26 listopada ponad 90 zawodników z całej Polski mierzyło się z zadaniami w dziewięciu konkurencjach: obsługa gości hotelowych, stolarstwo, florystyka, instalacje elektryczne, frezowanie CNC, meblarstwo, instalacje sanitarne i grzewcze, mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych. Działaniom młodych ludzi przy stanowiskach pracy zbudowanych w halach AMBEREXPO przyglądało się 50 ekspertów ze wszystkich kategorii konkursowych.
Złoty medal to nie tylko zwycięstwo w SkillsPoland Gdańsk 2021, ale przede wszystkim możliwość reprezentowania Polski na światowym konkursie dla młodych rzemieślników i fachowców - WorldSkills, który odbędzie się w październiku 2022 roku w Szanghaju.
LISTA ZWYCIĘZCÓW:
Mechanika pojazdów rolniczych i budowlanych:
- Marek Wiącek (złoto)*
Obsługa gości hotelowych:
- Dawid Miotk (złoto)
- Krzysztof Studziński
- Natalia Yemelianowa
Stolarstwo:
- Radosław Kropaczewski (złoto)
- Mateusz Skorupka
- Tymoteusz Dubiński
Instalacje sanitarne i grzewcze:
- Michał Jelinski (złoto)
- Mateusz Wyskok
- Sebastian Kurzyniec
Fryzjerstwo:
- Emilia Wilde (złoto)
- Patryk Kielan
- Oliwia Rogowska
Frezowanie CNC:
- Tytus Sokołowski (złoto)
Florystyka:
- Weronika Kwiatek (złoto)
- Aleksandra Wilgocka
- Piotr Koza
Instalacje elektryczne:
- Tomasz Chlipała (złoto)
- Norbert Gut
- Szymon Dziedzic
Meblarstwo:
- Józef Pruszczyk (złoto)
- Piotr Sadurek
- Mateusz Janta
* Jeśli w konkurencji przyznano tylko złoto, to znaczy, że uczestniczyło w niej mniej niż 5 zawodników.
- Pracowaliście ciężko przez ostatnie dwa dni. Pokazaliście, czego się nauczyliście i do jakiej profesji przygotowujecie się na zajęciach praktycznych w waszych szkołach. To była walka o doskonałość polskiej młodzieży, która jest częścią przyszłości Europy. Z waszą pomocą i waszymi rękoma udowadniamy, że Europa jest najsilniejszym i najbardziej utalentowanym regionem na świecie. Mam nadzieję, że te dwa ostatnie dni były dla was miłą podróżą w wasze przyszłe życie zawodowe, bo czy zdobędziecie dziś medale, czy nie, jesteście drużyną gwiazd, ponieważ byliście tutaj. A to znaczy, że jesteście najlepszymi z najlepszych w Polsce w swoich branżach - powiedziała Dita Traidas, prezydentka WorldSkills Europe, która uczestniczyła w gali w Gdańsku.
Głos zabrał także przedstawiciel głównego organizatora dwudniowego wydarzenia - dr Paweł Poszytek, oficjalny delegat Polski do WorldSkills i dyrektor generalny Fundacji Rozwoju Systemu Edukacji: - Pięć lat temu na jednym ze spotkań dyrektorów programu Erasmus Plus zobaczyłem prezentację obecnej tu naszej szefowej Dity Traidas na temat programu WorldSkils. Zaraz później zapytała mnie, dlaczego Polska jeszcze w tym nie uczestniczy i to był początek. Daliśmy radę przez te ostatnie dni. Ale nie my, jako fundacja. To wysiłek zbiorowy: zawodników i wielu osób z różnych firm oraz instytucji zaangażowanych w rozwój konkursu od lat.